Rasca patrí medzi tradičné kuchynské korenie, ktoré doma nájde snáď každý. Používali ju už v staroveku a dnes slúži najmä na dochucovanie napríklad mäsa, zemiakov či omáčok. Bolo by však veľkou škodou rascu využívať iba pri príprave jedál, pretože je prírodným liekom. Skvelá je pri nadúvaní, odvodňovaní a podporuje aj chudnutie.
Rasca, ako ju poznáme, sa získava z rastliny zvanej rasca lúčna. Ide v podstate o jej semená, ktoré v kuchyni bežne používame spolu s ostatnými koreninami. Rasca lúčna dorastá až do výšky pol metra a je charakteristická svojimi bielymi kvetmi počas leta.
Obsah vitamínov a minerálov v rasci
Jej semienka obsahujú hlavne vodu, ale aj bielkoviny, sacharidy a vlákninu. Sú zdrojom množstva minerálnych látok ako železo, zinok, horčík, vápnik či draslík. Rasca obsahuje vitamíny A, C a E a mnohé z vitamínov skupiny B. Nachádzajú sa v nej aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, esenciálne oleje a antioxidanty.
Rasca a je účinky na zdravie
Rasca podporuje trávenie
Rasca má skutočne blahodarné účinky na náš organizmus. Účinná je hlavne pri tráviacich ťažkostiach, pomáha pri bolestiach brucha, plynatosti a nadúvaní. Rasca ďalej podporuje trávenie, napomáha pravidelnému vylučovaniu a celkovo zlepšuje stav čriev. Má močopudné účinky, čiže dokáže z tela odstrániť nadbytočnú vodu. Rasca je antiseptická, detoxikačná a podporuje imunitný systém. Dokonca pomáha odstrániť zápach z úst.
Pri tráviacich ťažkostiach vám pomôže rascový čaj. Príprava rascového čaju vôbec nie je náročná. Potrebujete 2 až 2,5 deci vriacej vody, ktorou zaleje rascu. Prikryte, nechajte lúhovať päť minút a následne sceďte. Ešte teplý čaj po dúškoch vypite. Ak vám jeho chuť nesadne, oslaďte si ho lyžicou medu. Čaj vám pomôže zbaviť sa plynatosti, vracania, hnačky a iných problémov s trávením. Pre zlepšenie stavu si nezabudnite dopriať dve šálky tohto čaju denne.
Ďalším spôsobom, ako by vám rasca mohla pomôcť s tráviacimi ťažkosťami, je jej priama konzumácia. Ak vás často nafukujú konkrétne jedlá, skúste do nich pridať trochu tejto koreniny. Budete si tak môcť dovoliť aj pokrmy, ktorých ste sa predtým radšej zdržali.
Rasca vám pomôže pri chudnutí
Rasca zrýchľuje metabolizmus a podporuje trávenie, čo je ideálne pre zníženie hmotnosti. Ak držíte diétu a snažíte sa nejaké to kilo zhodiť, určite pri príprave jedál po nej siahnite. Pridať ju môžete takmer do všetkého. Veľmi vhodná je na dochutenie nátierok, omáčok i polievok. Prípadne si trochu mletej rasce nasypte ráno do jogurtu.
Rasca pre karajšie vlasy
Nakoniec máme pre vás ešte jeden tip. Z rasce sa vyrába aj rascový olej, ktorý má veľmi široké využitie. Výborný je napríklad na posilnenie vlasov. Jednoducho si ho vmasírujte do pokožky hlavy aspoň raz týždenne. Zmiešať ho tiež môžete s inými kozmetickými výrobkami, ktoré bežne používate. Vitamíny v oleji vlasy poriadne vyživia, posilnia a pomôžu zlepšiť ich štruktúru. Olej môžete dokonca vyskúšať aj na vaše nechty, na tie bude mať rovnako skvelé účinky.
Posilňuje kosti
Rasca obsahuje živiny a minerály dôležité pre stavbu, pevnosť a pohyblivosť kostí. Ide o vápnik, vitamíny A a B12, draslík a horčík. Rovnako však obsahuje aj estrogénové zlúčeniny, ktoré pomáhajú pri liečbe osteoporózy. Extrakt z rasce dokonca minimalizuje stratu kostnej hmoty u starších ľudí a zlepšuje ich hustotu. Jednu čajovú lyžičku zľahka krátko opražte na miernom ohni a zalejte 2,5 dcl vody. Priveďte k varu a potom odstavte zo sporáka. Po precení a vychladnutí môžete čaj vypiť.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Rasca dodá telu železo
Anémia alebo chudokrvnosť je nedostatok železa v krvi. Práve ono sa stará o tvorbu hemoglobínu – látky, ktorá prenáša kyslík do celého tela. Nedostatok tohto životne dôležitého minerálu spôsobuje únavu, úzkosť a zažívacie problémy. Železo je v organizme využívané i na tvorbu energie a uplatňuje sa pri správnom fungovaní metabolizmu. Odborníci vyrátali, že jedna polievková lyžica rasce obsahuje 4 miligramy železa. Pre jeho vstrebávanie je však dôležitá je však dôležitá kombinácia s inými potravinami – konkrétne tých s obsahom vitamínu C, kyselinou listovou či vitamínom B 12. Nebojte sa preto rascu pridať napríklad do šalátu z listovej zeleniny, či do iných zeleninových jedál.
Rasca zlepšuje pamäť
Antioxidačné a protizápalové vlastnosti rasce majú nepriamu spojitosť i so zlepšením pamäte a koncentrácie a tiež so zvýšením výkonnosti. Podľa lekárov, ktorí sa zaoberajú výskumom Alzheimerovej choroby, dokonca rasca spomaľuje postup tejto choroby a zmierňuje problémy súvisiace s pamäťou, ktoré prichádzajú s rastúcim vekom. Ak teda chcete zlepšiť svoju pamäť, mali by ste žuť ½ čajovej lyžičky pražených rascových semien pravidelne.
Rasca bojuje s nespavosťou
Pri problémoch so spánkom, kedy už nezaberajú ani babské rady, vyskúšajte rascu. Pozitívne vplýva na hladinu melatonínu, teda hormónu, ktorý pomáha pri zaspávaní. Práve jeho množstvo je často kľúčové pri pri liečbe nespavosti a iných poruchách spánku. Zmiešajte jednu čajovú lyžičku mletej rasce s roztlačeným banánom a zjedzte ho pred spaním.
Ideálny príjem rasce by nemal presiahnuť polovicu polievkovej lyžice v jednom jedle maximálne trikrát do týždňa. Ak ju používate len ako posyp na pokrm, pokojne ju konzumujte každý druhý deň. To však platí v prípade, že ste zdravý. Pri zdravotných ťažkostiach sa totiž rasca v podobe čaju odporúča konzumovať dvakrát denne.
Použité zdroje:
https://www.kamzakrasou.sk/rasca-mozno-obycajna-ale-ucinna-/13155
https://plnielanu.zoznam.sk/zlepsuje-travenie-pamat-aj-kosti-spoznajte-ucinky-rasce/