Čitateľ Michal Taliga z okolia Dunajskej Stredy poslal otázku na profil profesora Ivana Hričovského Rady do záhrady na Facebooku: - Čo spôsobuje skrúcanie listov broskyne? Odpoveď nájdeme v knihe Ochrana ovocných rastlín proti živočíšnym škodcom od autorskej dvojice z Ľudovít Cagáň a Sylvia Matušíková. Predstavme si niektoré veci, ktoré by mal poznať každý záhradkár - ovocinár.
Viac o škodcoch a chorobách sa dočítate TU.
.
PRE VAŠE PRÁCE V ZÁHRADE
.
Broskyňu napádajú podobní nešpecializovaní škodcovia ako iné ovocné stromy uvedené v príslušnej kapitolev v knihe Ochrana ovocných rastlín proti živočíšnym škodcom. Patria k nim napríklad roztočce, štítničky, nosániky, púčikové obaľovače, piadivky, byľomor vrúbľový alebo spriadač americký. Z týchto škodcov sa najčastejšie uvádzajú ako dôležití škodcovia najmä štítnička nebezpečná a štítnička červená.
Do ďalšej skupiny patria škodcovia, ktorí škodia najmä na kôstkovinách. Takým škodcom je napríklad puklica slivková popísaná pri škodcoch slivky v uvedenej knihe. Voška slivková, ktorá sa považuje za škodcu sliviek, sa bežne vyskytuje aj na broskyniach, často vo vysokom počte. Obaľovač kôrový spôsobuje glejotok nielen napríklad na čerešniach a slivkách, ale aj iných kôstkovinách vrátane broskýň, marhúľ a mandle. To isté platí aj o poškodení listov ploskankou čerešňovou, ale tento druh hospodársky významný nie je.
Voška broskyňová je veľmi polyfágny druh, ale ako škodca marhúľ a mandle sa obyčajne neuvádza. Ani voška hniezdotvorná nie je bežne rozšírená na všetkých kôstkovinách. Je to škodca broskýň a niektorých druhov sliviek. Psota broskyňová a obaľovač broskyňový poškodzujú broskyne, marhule aj mandle. Títo škodcovia začínajú škodiť najmä v posledných rokoch v súvislosti s globálnym otepľovaním.
DVE AŽ ŠTYRI GENERÁCIE
Voška broskyňová (Myzus persicae) spôsobuje skrúcanie listov. Primárnou hostiteľskou rastlinou je broskyňa, zriedkavo iné ovocné stromy. Z prezimujúcich vajíčok sa liahnu samičky zakladateľky, ktorých potomstvo môže byť už okrídlené. Na zimnom hostiteľovi sa na jar môžu vyvinúť 2 až 4 generácie neokrídlených vošiek. Bezkrídle samičky sú dlhé 1,4 až 2,5 milimetra a majú bledozelenú až žltozelenú farbu. Na hlave majú čelové hrbolčeky, na ktoré sa pripájajú tykadlá. Sifunkuly majú stredne dlhé, bledé s čiernym koncom.
Voška broskyňová – Myzus persicae
Český názov: Mšice broskvoňová
Rad: Hemiptera, nadčeľaď: Vošky
OKRÍDLENÉ JEDINCE
V máji a začiatkom júna sa objavujú okrídlené jedince. Na sekundárnych hostiteľoch sa vyvíja niekoľko partenogenetických generácií. Na jeseň sa liahnu okrídlené jedince, ktoré sa vracajú na primárneho hostiteľa. Oplodnené samičky kladú do trhlín kôry vajíčka, ktoré sú najprv zelené a neskôr čierne.
NAPÁDA PAPRIKU, ZEMIAKY A HLÚBOVINY
V skleníkoch môže vývoj pokračovať anholocyklicky (bez pohlavnej generácie). Počas roka sa vyvinie 12 až 16 generácií, v skleníkoch až 30. Je to polyfág, ktorý z hospodársky významných druhov napáda papriku, zemiaky, tabak, chmeľ, repu alebo hlúboviny.
VÝZNAMNÝ PRENÁŠAČ VIRÓZ
Poškodzuje aj okrasné rastliny. Na broskyniach sa vyvíja na spodnej strane listov, spôsobuje skrúcanie listov a vyschýnanie výhonkov. Je to významný prenášač viróz. Prenáša mozaiku a kučeravosť zemiakov, zvinutku zemiakov, mozaiku repy, mozaiku uhoriek a ďalšie vírusy. Pri silnom výskyte sa robí chemická ochrana rovnako ako pri voške hniezdotvornej.
.
.
Najvýznamnejšie opatrenia proti živočíšnym škodcom broskyne
Opatrenia proti nešpecializovaným škodcom broskýň, ale aj marhúľ a mandle počas pučania a vývinu výhonkov alebo pred kvitnutím a po ňom sú rovnaké ako tie, ktoré autori uvádzajú pri škodcoch slivky v knihe Ochrana ovocných rastlín proti živočíšnym škodcom.
Na jar pri pučaní a v čase ružových pukov jablone, hneď po kvitnutí broskyne a marhule sa odporúča aj ochrana proti prvej generácii psoty broskyňovej. Imága prvej generácie škodcu sa liahnu obyčajne v máji. Ochranu proti voške broskyňovej sa odporúča urobiť buď zavčasu na jar pomocou predjarných postrekov, alebo v prípade silného premnoženia neskôr na listoch.
Po odkvitnutí robíme ochranu proti obaľovačovi broskyňovému a je ju vhodné robiť asi jeden týždeň po maxime náletu samčekov do feromónových lapačov. Škodca má 2 až 3 generácie za rok a ochrana sa robí najmä na poloneskorých a neskorých odrodách. V tomto čase treba zhodnotiť na základe množstva chodbičiek s kôpkami trusu na kmeňoch a výskytu obalov z kukiel aj opatrenia proti obaľovačovi kôrovému.
V letnom období odporúčame sledovať výskyt hniezd spriadača amerického a výskyt obaľovača kôrového (v júni a v júli, resp. v auguste a v septembri).
Na jeseň a v zime sa využívajú nechemické metódy ochrany proti piadivkám a mníškam tak, ako je to uvedené v kapitole o nešpecializovaných škodcoch.
CUPROTONIC - 1,0 l / bal - Hnojivo je vhodné na použitie v ekologickom poľnohospodárstve. CuproTonic umocňuje účinok fungicídov a tým znižuje ich dávkovanie.Vodorozpustná meď a zinok sú vo forme glukonátov, ktoré sú v hnojive veľmi rýchlo absorbované a asimilované pletivami a koreňmi rastlín, čoho dôsledkom sú silnejšie a zdravšie rastliny.
Proti: obmedzuje výskyt hubových, bakteriálnych a vírusových chorôb.
Pôsobenie: CuproTonic je roztok hnojiva na báze medi a zinku, ktorý v ošetrených rastlinách optimalizuje výživu rastlín meďou a zinkom. Hnojivo posilňuje odolnosť rastlín (imunitný systém) proti infekčnému tlaku z vírusov, baktérií a húb. Hnojivo je vhodné na použitie v ekologickom poľnohospodárstve. CuproTonic umocňuje účinok fungicídov a tým znižuje ich dávkovanie. Vodorozpustná meď a zinok sú vo forme glukonátov, ktoré sú v hnojive veľmi rýchlo absorbované a asimilované pletivami a koreňmi rastlín, čoho dôsledkom sú silnejšie a zdravšie rastliny.
Aplikácia: Najlepšie výsledky sa získajú ak sa dodrží doporučená dávka a aplikácia sa uskutoční na obe strany listu. Pred samotnou aplikáciou overte reakciu rastlín na malej vzorke. Aplikácia hnojiva na list by nemala byť použitá, ak sú rastliny v plnom kvete. Aplikačnú dávku hnojiva rozmiešajte v malom množstve vody a vlejte do postrekovača naplneného vodou do ½ objemu. Rozmiešajte a doplňte na požadovaný objem postrekovej kvapaliny, ktorá sa premiešava počas aplikácie.
FOLICIT - 1 kg / bal - Prípravok s fungicídnym účinkom. Kontaktná zložka znemožňuje ďalší vývoj húb, systematicky posilňuje membrány buniek a naštartuje prirodzený obranný mechanizmus rastlín.
Proti: múčnatka, kučeravitosť
Pôsobenie: Folicit je prírodný produkt s obsahom účinných látok ako je sójový lecitín a slnečnicový olej, ktoré aktivujú fyziologické funkcie rastlín a tým stimulujú produkciu phytoalexínov. Okrem toho Folicit vytvára nepriaznivé prostredie pre rast húb a plesní (ako sú napríklad: Podosphaera leucotricha, Taphrina deformans, Microsphaera glrossulariae, Podosphaera xhantii, Erysiphe polyphaga, Phytophthora infestancs, Oidium neolycopersici, Alternaria cichorii, Plasmopara viticola a Erysiphe necator). Produkt obsahuje špeciálny sójový lecitín s vysokým obsahom prírodných fosfoglyceridov, čím plodinám napomáha vyvinúť odolnosť voči nepriaznivým účinkom spojených s napadnutia hubami ako je múčnatka. Zmierňuje účinky bunkovej nekrózy listovej čepele, ktoré je spôsobené šírením hubových vláken (hýf) v rastlinných bunkách. Po aplikácii Folicitu sa vytvorí ochranná vrstva, ktorá posilní bunkovú stenu rastlín a následne aktivuje obranný systém rastlín.
Aplikácia: Aplikácia sa vykonáva postrekom. Postrekovať pri teplotách minimálne 15 °C.
IMUNOFOL - 1,0 l / bal - Imunofol je roztok hnojiva, ktorý optimalizuje výživu rastlín zinkom.
Proti: Obmedzuje výskyt bakteriálnych, vírusových a hubových chorôb.
Pôsobenie: Imunofol je roztok hnojiva, ktorý optimalizuje výživu rastlín zinkom. Vodorozpustný zinok je vo forme chelátu s kyselinou octovou, chitosanom a aminokyselinami. Tento rozpustný chelát je veľmi dobre absorbovaný a asimilovaný pletivami a koreňmi rastlín. Imunofol zvyšuje výnos, rast i odolnosť ošetrených rastlín a má tiež pozitívny vplyv na symbiotické mykorízy. Hnojivo vplýva aj na množstvo niektorých enzýmov, ktoré výrazne posilňujú imunitu rastlín proti patogénom a taktiež zlepšujú lignifikáciu bunkových stien, čo rastlinám pomáha pri vyrovnávaní sa z enviromentálneho stresu - napríklad sucha.
Aplikácia: Pred použitím hnojivo vždy pretrepte. Najlepšie výsledky sa získajú ak sa dodrží doporučená dávka a aplikácia sa uskutoční na obe strany listu. Pred samotnou aplikáciou overte reakciu rastlín na malej vzorke. Aplikácia hnojiva na list by nemala byť použitá, ak sú rastliny v plnom kvete. Aplikačnú dávku hnojiva rozmiešajte v malom množstve vody a vlejte do postrekovača naplneného vodou do ½ objemu. Rozmiešajte a doplňte na požadovaný objem postrekovej kvapaliny, ktorá sa premiešava počas aplikácie.
Najpredávanejšie mykorhízne huby
(kliknite na titulok a nájdete kompletnú ponuku)