Starí Rimania na ňu nedali dopustiť a kapustu považovali za všeliek. Dokonca verili, že jej šťava zmierňuje príznaky opitosti. Kapusta má však aj mnohé iné klady, o ktorých ste možno ešte nepočuli. Vedeli ste napríkald, že pomáha proti demencii a má dvakrát viac vitamínu C ako citróny?
Pestovali ju i Kelti a od nich sa to naučili Slovania, ktorí zistili, že kapusta sa dá nakladať a tým jej dali nový rozmer. Pre jednoduchú úpravu a dlhú skladovateľnosť sa veľmi rýchlo stala jednou z hlavných zložiek potravy. Kapusta sa postupne šľachtila a dnes si môžeme pochutnávať na mnohých odrodách bielej a červenej kapusty. Medzi najbežnejšie druhy patrí hlávková kapusta, potom je to čínska a pekingská kapusta.
Červená alebo biela?
Zloženie červenej a bielej kapusty je približne rovnaké. V porovnaní s bielou kapustou má červená viac vitamínu C, železa, draslíka a selénu, ale o niečo nižšie sú hodnoty betakaroténu. V červenej kapuste je navyše pigment anthokyan chrániaci mozgové bunky. Ide o silné antioxidanty s protirakovinovými a protizápalovými účinkami. Pomáhajú tiež znižovať hladinu cholesterolu a chrániť mozgové bunky. Vedci preto skúmajú ich využitie pri prevencii a liečbe Alzheimerovej choroby.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Aké vitamíny a minerály obsahuje kapusta
Kapusta obsahuje obrovské množstvo vitamínu C, ktorý posilňuje našu imunitu, provitamín vitamínu A a vitamíny E, K, B1, B2 a takzvaný protivredový vitamín – vitamín U. Okrem toho je plná minerálov ako vápnik, horčík, železo, je bohatá na soli kyseliny fosforečnej, glykozidy a enzýmy, a samozrejme obsahuje vlákninu, ktorá pomáha správnemu fungovaniu čriev. Červená kapusta obsahuje navyše selén, ktorý napomáha pri znížení krvného tlaku. No a kyslá kapusta okrem už spomínaných vitamínov obsahuje aj baktériu kyseliny mliečnej, podporuje tvorbu krviniek, pomáha bojovať proti jesennej a zimnej únave, má omladzujúce účinky a pomáha organizmu v nepriaznivom počasí premôcť vírusy a infekcie. Kyslá kapusta nám napomáha telo odvodniť a tým rýchlejšie vyplavuje škodlivé látky z tela.
.
Spomaľovač starnutia
Skupinu vitamínu A zastupuje beta-karotén, ktorý hrá významnú rolu pri ochrane pokožky pred poškodením pri nadmernom opaľovaní. Vitamín E patrí medzi najvýznamnejšie antioxidanty v tele. Chráni bunky pred oxidačným stresom, pomáha spomaľovať starnutie a pôsobí ako prevencia proti nádorovému bujneniu. V kapuste konzumujete i vitamín K, starajúci sa o správnu zrážanlivosť krvi. Vďaka obsiahnutému selénu pomáha pri znižovaní krvného tlaku. Samozrejme, kapuste nechýbajú ani ďalšie stopové prvky a minerálne látky ako je draslík, železo, vápnik a zinok, ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť, ale nevyhnutne ich potrebuje pre správne fungovanie.
Podporuje činnosť mozgu
A čo vám ešte o zdravej kapuste prezradíme? Táto chutná listová zelenina má pozitívny vplyv na dobrý stav nervového systému človeka. Podporuje správnu činnosť mozgu, stimuluje nervy, zlepšuje koncentráciu a uvoľňuje napätie. Taktiež napomáha zvyšovať odolnosť organizmu proti stresu.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana,
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok,
Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín, Rok vinohradníka a vinára,
Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií
Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Kapusta na žalúdočné vredy a hemoroidy
Vysoké množstvo vlákniny v kapuste pomáha udržovať črevnú mikroflóru, zmierňuje zápchu a tým napomáha pri liečbe hemoroidov. Kapusta obsahuje látku, ktorá urýchľuje hojenie žalúdočných vredov. Pri liečbe pomáha čerstvá šťava zo surovej kapusty, ktorú využijete aj pri pálení záhy. S množstvom kapustovej šťavy to ale nepreháňajte, pretože pri každodennej konzumácii väčšieho množstva tejto šťavy by mohlo dôjsť k obmedzenému vstrebávaniu železa.
Kapustou proti Alzheimerovi
Už Hippokrates poznal účinky tejto zeleniny a strúhanú kapustu so soľou predpisoval svojim pacientom pri problémoch s cystami a pri bolestivom močení. Obsahuje obrovské množstvo vitamínu C. V kapuste je ho dvakrát viac ako v citrónoch, preto je odporúčaná ako prevencia proti nachladeniam a chrípke. Obsahuje toľko odnoží vitamínu B, že hovoríme o B komplexe. Látka inositol, sa radí k „béčku“, je dôležitá pre tvorbu bunečných membrán, má pozitívne účinky na svaly a mozog. Pôsobí aj ako prevencia proti Alzheimerovej chorobe. Stará sa o správny metabolizmus a bráni ukladaniu tukov na vnútorných orgánoch.
Použité zdroje:
https://plnielanu.zoznam.sk/skvela-kapusta-surova-ci-kvasena--pre-zdravie-ako-stvorena
https://zdravopedia.sk/zelenina/kapusta-10-ucinkov-na-zdravie