Mladšia generácia pravdepodobne pojem srvátka ani nepozná, ale staršia určite bude súhlasiť s tým, že tento „odpad“, ktorý vzniká pri výrobe tvarohu či syru, je vynikajúci pomocník v starostlivosti o naše zdravie i krásu. Už Hippokrates používal sladkú i zakysanú srvátku z kozieho a ovčieho mlieka na hojenie rán, na liečenie žalúdočných a črevných ťažkostí a na potláčanie niektorých nákaz.
Donedávna sa tento „poklad“ vylieval do kanálov, alebo sa pridával zvieratám do krmiva. V druhej polovici minulého storočia však výskumy potvrdili jej pozitívne účinky na zdravie a srvátku tak, našťastie, vrátili späť o hry. Našťastie, pretože inak by sme prišli o nápoj s výbornými skrášľovacími a liečivými účinkami.
Čo obsahuje srvátka?
Srvátka má vysokú nutričnú a biologickú hodnotu, no zároveň neobsahuje veľa kalórií, pretože z 95% ju tvorí voda. Približne 4,5% jej obsahu tvorí mliečny cukor, ktorý rýchlo dodáva telu potrebnú energiu. V črevnom trakte sa zmení na mliečnu kyselinu, ktorá priaznivo pôsobí na črevnú mikroflóru a podporuje trávenie - podporuje množenie užitočných baktérií v hrubom čreve, najmä bifidobaktérií a laktobacilov. Obsahuje bielkoviny, minerálne látky ako vápnik, draslík a horčík, vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B 12) a tiež vitamíny C a A. Bielkoviny v srvátke svojou biologickou hodnotou vysoko prevyšujú bielkoviny v mäse, vajíčkach či v sóji.
Srvátka neobsahuje tuk
„Každý, kto si stráži postavu, mal by vedieť, že všetky látky krásy, ktoré nachádzame v mlieku, sú aj v srvátke, chýba jej iba tuk. Môžeme si preto dovoliť vypiť denne aj liter srvátky, bez obáv o svoju líniu,“ vysvetľuje K. Horáková vo svojej knihe Oddelená strava: Krása prichádza zvnútra.
Srvátka obsahuje dva typy proteínov
Mlieko obsahuje dva typy proteínov – kazeín a srvátku. Práve srvátkový proteín je veľmi vhodný pri snahe schudnúť, ale aj na podporu nárastu svalov pri cvičení. Dostať ho aj v práškovej forme, z ktorej si ľahko vytvoríte nápoje pridaním vody. Často býva ochutená rôznymi príchuťami. Srvátková bielkovina tiež obsahuje množstvo aminokyseliny leucín a tiež cysteín. Možno neviete, že kým kravské mlieko obsahuje len 20 percent srvátky, materské až 60!
Vápnik pre krásu
Každý vie, že vápnik je dôležitý pre rast a pevnosť kostí, menej ho však už priamo spájame s našou krásou. „Vápnik nie je iba stavebnou látkou pre kosti, ale je rovnako dôležitý pre nechty a vlasy, lebo im dodáva stabilitu a pevnosť. Nedostatok vápnika sa prejavuje bielymi fľakmi na nechtoch,“ vysvetľuje autorka spomínanej knihy.
Takto zistíte, že vám chýba vápnik
Mlieko, smotana, jogurt a syry dodávajú telu špeciálnu dávku vápnika, ktorý je veľmi dôležitý pre zdravie zubov a pevnosť nechtov. Vápnik má veľmi dôležitú úlohu aj pri liečení rán. Šupinatá, citlivá koža môže byť varovným signálom, že trpíme nedostatkom vápnika.
Čo spraví pravidelná konzumácia srvátky s vaším zdravím?
Podporia krvný obeh, správnu činnosť čriev a dokonca bojujú proti celulitíde. Mliečna kyselina totiž urýchľuje odstraňovanie jedovatých látok z organizmu. Vysoký obsah draslíka napomáha k odvodneniu tkanív a tým zabraňuje tvorbe tzv. pomarančovej pokožky.
Pitie srvátky znižuje cholesterol, upravuje metabolizmus, prospieva i obličkám. Odporúča sa pri diétach, pretože ma málo kalórií, ale dostatočné množstvo živín na to, aby vám pri chudnutí nič nechýbalo. Pekne zasýti a niektorí ľudia dokonca tvrdia, že im tlmila chuť na sladké.
I pleť si príde pri srvátke na svoje. Pitie tohto nápoju jej dodáva potrebnú vlhkosť, podporuje regeneráciu buniek pokožky, lieči ju a vyhladzuje. Mliečna kyselina chráni vlastný ochranný film pokožky a pri podráždení, napríklad prudkým slnečným žiarením, ju dokáže rýchlo utíšiť.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Chcete si objednať? Kliknite na jednotlivé obrázky.
Srvátka je prírodné diuretikum
A to je dôvod, prečo sa odporúča začať ju piť miernym tempom a opatrne. Môžete začať piť 150 ml trikrát denne a postupne zvyšovať množstvo. Ak máte zažívacie ťažkosti, zmiešajte 1 polievkovú lyžicu srvátky s pohárom vody a pred jedlom ju vypite. Srvátka sa rovnako používa pri starostlivosti o pleť a vlasy.
Srvátka je skvelá, odporúčame ju!
Niet pochýb, že srvátka je zdraviu prospešná potravina a určite ju odporúčame. Je skvelou voľbou pri redukcii tuku a pre rast i regeneráciu svalov. Srvátkový proteín je veľmi rýchlo vstrebateľný a v človeku nabudí pocit nasýtenosti. Napomáha znižovať hladinu krvného tlaku a cukru. Avšak všade existujú výnimky. Sú ľudia, ktorí majú ochorenie, kvôli ktorému nedokážu stráviť bielkoviny. Im túto superpotravinu alebo výživový doplnok neodporúčame. Srvátkový proteín nie je vhodnou voľbou pre ľudí s poškodenými obličkami a pečeňou. Ak sa vás tieto riadky netýkali, tak určite srvátku v akejkoľvek podobe vyskúšajte.
Pre tých, ktorí srvátku pôjdu po prečítaní tohto článku vyskúšať: nájdete ju v obchodoch so zdravou výživou v obale podobnom sušenému mlieku. Zalejte ju prevarenou vodou a pite teplú, alebo studenú. Každému chutí inak. V horúcej vode sa jemný prášok oveľa lepšie roztopí. Studená sa vám lepšie bude pripravovať v šejkri alebo s ručným mixérom. Denné množstvo srvátky sa má pohybovať medzi 600 – 800 gramami a na dva deci vody vám stačí jedna polievková lyžica srvátky. Prvú si dajte ráno na lačno, potom trebárs poobede a večer, rozdelenie už je na vás. Mnohým chutí i samotná, ale môžete si ju dochutiť trebárs grankom či rozmixovaným ovocím. Prisypať si ju môžete aj do kukuričnej kaše a rôznych koktejlov.
Použité zdroje:
https://feminity.zoznam.sk/c/854842/zdravi-a-krasni-pite-srvatku
https://www.mojavyziva.sk/srvatka-zlozenie-ucinky-a-3-recepty/
https://topnazdravie.sk/tyzdnovom-piti-tohto-prirodneho-napoja-vase-kozne-bunky-omladnu-1-mesiac/