Môžu byť zelené, čierne, fialové alebo hnedé, veľké či malé, ale vždy sú spájané s nezameniteľnou chuťou. Sú plné slnka, ale aj výživných látok. Olivy sú prastarou potravinou a olivovníky sa pestujú približne od roku 3000 pred naším letopočtom predovšetkým v oblasti Stredomoria. S príchodom chladnejších dní zo stolov ubúda čerstvé ovocie a zelenina. Telo v tomto čase potrebuje dostatok vitamínov a antioxidantov a ako ich kvalitný zdroj poslúžia aj olivy.
Vedeli ste, že olivy sú ovocie? Ovocie, na ktoré niekto nedá dopustiť, inému zase vôbec nechutí. Ale keď už si ho zamilujete telo sa vám určite odvďačí v podobe zdravia, krásy i štíhlej postavy. Každá oliva je ako kombinovaný prípravok s obsahom najkvalitnejších účinných látok - polynenasýtených mastných kyselín, vitamínov a stopových prvkov. Také množstvo drahocennáých látok, ako majú olivy, nájdeme u iných rastlín iba v semenách, jadrách a v klíčkoch.
Obsah vitamínov a minerálov v olivách
Najväčším bohatstvom olív je olej, ktorý obsahujú. Ide o biologicky aktívnu zmes rôznych druhov mastných kyselín. Olivy v 100 g obsahujú 115-145 kalórií alebo približne 59 kalórií na 10 olív (za predpokladu, že priemerná hmotnosť olív je 4 gramy), 80% vody, 11 g tukov, nasýtené tuky 1,4 g, mononenasýtené tuky 8 g a polynenasýtené tuky 0,9 g, sacharidov 6,3 g, 3,2 g vlákniny, 0,8 g bielkovín. Ďalej obsahujú vitamín A, vitamín E, vitamín K a z minerálnych látok sodík, vápnik, draslík, horčík, železo, fosfor, jód, či dôležité omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.
NECHÝBAJÚ VO VAŠEJ KNIŽNICI?
Objednajte si po kliknutí na obrázok
Rozdiely medzi čiernymi a zelenými olivami
Ak si myslíte, že čierne olivy pochádzajú z iných druhov olivovníkov než tie zelené, ste na omyle. Rozdiel je len v zrelosti. Farba olív, ktoré sa dostanú na váš stôl, závisí od toho, v akom momente ich obrali. Zelené olivy sú slanšie, pretože keďže v čase oberania nie sú celkom zrelé, dlhšie si poležia v slanom nálene. Tie čierne sa vyznačujú mäkkosťou, sladšou chuťou a ľahším rozplývaním sa na jazyku. Iné druhy olív sa používajú na výrobu olivového oleja a iné sú určené na konzumáciu. Stolové olivy sa ľahšie oddeľujú od kôstky a sú oveľa dužinatejšie, kým tie, z ktorých je neskôr olej, obsahujú viac tuku a dužina pevne obopína kôstku.
Prečo sa ich oplatí jesť?
Ich veľkou výhodu je skutočnosť, že dokážu uspokojiť všetky štyri základné chute (slanú, sladkú, horkú, kyslú). Takže sú skutočne univerzálnou ingredienciou v kuchyni. Hodia sa takmer ku všetkému, či už k ryži, šalátom, pečivu, alebo k mäsu a rybám. Vynikajúce sú k syrom a cestovinám. No fantázii sa tu medze nekladú.
Olivy a ich účinky na zdravie
Olivy posilňujú imunitný systém
Olivy sú vynikajúcou podporou pre imunitný systém, pretože znižujú pravdepodobnosť vzniku infekcie akéhokoľvek druhu, či už ide o bakteriálny, plesňový alebo vírusový pôvod. Olivy sa na tento účel kultúrne používajú už dlhú dobu, vrátane použitia listov na zvládnutie lokálnych rán a infekcií. Olivy dokonca vykazujú potenciál tlmiť rast ničivých baktérií MRSA - kmeň odolný na mnohé bežné lieky proti antibiotikám.
Olivy posilňujú srdce
Jedným z hlavných rizikových faktorov kardiovaskulárnej príhody je tvorba aterosklerotických povlakov na stenách krvných ciev. Zrýchlená oxidácia LDL (zlého) cholesterolu významne prispieva k vytvoreniu tohto povlaku, ale olivy a olivový olej to pomáhajú zastaviť. Vďaka prítomnosti fenolových zlúčenín sa významne redukuje oxidácia tohto cholesterolu, čím sa krvné cievy udržiavajú čistejšie a umožňujú voľný prechod krvi.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Olivy zmierňujú bolesti pri zápalových procesoch
Olivy obsahujú fytochemikálie, silno protizápalové zlúčeniny, ktoré sú schopné zodpovedať účinku mnohých z najsilnejších liekov proti bolesti. To robí olivy mocným liekom na chronické zápalové stavy, ako je artritída alebo bolesť po tréningu. Konzumujte stravu bohatú na olivy, aby ste sa vyhli lieku proti bolesti, a vaše zdravie vás bude za to milovať!
Olivy chránia pred vznikom rakoviny
Nie je to len náhoda, že ľudia žijúci v stredomorských regiónoch majú jednu z najnižších mier rakoviny na svete, pretože veľká časť tejto ochrany sa pripisuje ich hojnému využívaniu a spotrebe olív a olivového oleja. Olivy sú naplnené fenolovými zlúčeninami vrátane skvalénu a terpenoidu, silnými protirakovinovými látkami. Vysoký obsah mononenasýtených tukov pomáha znižovať zápalové markery a uzatvára procesy, ktoré by mohli spôsobiť rakovinu.
Olivy pre zdravé črevá
Pravidelná konzumácia olív a olivového oleja zohráva dôležitú úlohu pri podpore zdravia našich probiotických baktérií tým, že im ponúka energiu potrebnú na ich prežitie. Spotreba je spojená so zlepšením veľkosti kolónie mnohých rôznych probiotík, vrátane Bifidobacterium, ktoré pomáhajú telu produkovať prírodné antibiotiká.
NECHÝBAJÚ VO VAŠEJ KNIŽNICI?
Objednajte si po kliknutí na obrázok
Olivy znižujú sezónne alergie
Olivy sú dobre známe pre svoje protizápalové účinky, ktoré tiež sprostredkúvajú účinky, ktoré majú za následok potlačenie alergií. Histamín sa uvoľňuje ako reakcia na určité stimuly, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu. Olivy pôsobia ako antihistaminiká, znižujú zápal v pľúcach a znižujú produkciu hlienu, čo umožňuje ľahké dýchanie. Začnite konzumovať olivy pred alergickou sezónou a znížte si tak prejavy alergie.
Olivy pomáhajú redukovať hmotnosť
Zrelá dvojcentimetrová oliva obsahuje asi 25% oleja. Sú teda energeticky výdatné, pričom 73% energie pochádza z mastných kyselín. Stačí niekoľko olív, aby sme sa zasýtili, ak ich pridáme do šalátu alebo iného zeleninového pokrmu, zjeme menej. Znie to paradoxne, ale je to pravda - olivy sú veľmi mastné, a predsa nám pomáhajú redukovať hmotnosť
Olivy znižujú riziko vzniku cukrovky
Olivy sú bohaté na mononenasýtené tuky, ktoré okrem iného môžu výrazne spomaliť rýchlosť absorpcie glukózy v krvi. Oxidačné poškodenie môže prebehnúť u diabetikov nekontrolovateľne, čo urýchľuje zhoršenie orgánov, ako sú obličky a oči. Antioxidanty nachádzajúce sa v olivovom oleji, rovnako ako protizápalová povaha tuku, pomáhajú zabezpečiť, aby diabetické komplikácie nevznikali.
Použité zdroje:
https://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/75539-olivy-nielen-obohatia-jedlo-prospievaju-najmae-zdraviu/
https://www.zdravie.sk/clanok/54804/zelene-verzus-cierne-olivy-dajte-si-na-tanier-oboje
https://zdravopedia.sk/ovocie/olivy-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.zdravie.sk/clanok/48598/vsetko-co-by-ste-mali-vediet-o-olivach