Jeseň je každoročne obdobím soplíkov, kašľa a bolestí hrdla. Akosi to ide ruka v ruke každý rok. Či už ležíte chorí s predpísanými liekmi, alebo ešte len cítite, že na vás „niečo lezie“, vaše telo ocení pomoc pri liečení. V období chrípky a iných nepríjemných viróz je dôležité si uvedomiť, že ak ochorenie podchytíte včas, môžete ho zvládnuť aj bez lekára a liekov.
Naše staré mamy poznali recepty snáď na každú chorobu. Prinášame vám pár tipov, ktoré sú doma vždy po ruke a určite si ich ľahko zapamätáte.Fungovali stáročia a fungujú aj dnes. A väčšina z nich svojou chuťou a vôňou uľaví aj duši. Vyskúšate niektorý?
Prevencia
Na prevenciu treba myslieť počas celého roka, no pokiaľ vo vašom okolí pribúda chorých, musíte zvýšiť pozornosť a dopriať si denne pár zaručených bojovníkov, vďaka ktorým boli zdravé aj naše babičky. Tieto najviac: čerstvé citrusové plody, kyslá kapusta, cesnak, cibuľa, zázvor, med.
Dobrá rada nad zlato! Počas celej doby liečenia pite dostatok tekutín, pričom striedajte rôzne bylinkové čaje s čistou vodou (len vlažné alebo izbovej teploty), do ktorých zakaždým pridajte šťavu z citróna. Pozor - aby sa zachovali účinky vitamínu C, vytláčajte citrón až do vychladeného nápoja. A k rýchlemu uzdraveniu vám zaručene pomôže aj poctivý a poriadne silný kurací vývar so zeleninou.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy
Boľavé hrdlo
Či už chrípka alebo prechladnutie, oboje zväčša začína boľavým a zapáleným hrdlom. Nepríjemné škrabanie v krku sa postupne mení na bolesť, pre ktorú nemôžete prehĺtať či poriadne rozprávať. V prvom rade - zabudnite na mýtus o horúcom čaji! Všetko horúce len rozdráždi hrdlo ešte viac (rovnako ako aj studené), preto je dôležité piť len vlažné nápoje, prípadne tekutiny izbovej teploty.
Na boľavé hrdlo potom vyskúšajte: Kloktanie - najlepšie slanou vodou, ak to nezvládnete, môžete kloktať aj vlažným repíkom, šalviou, harmančekom, dokonca aj citrónovou vodou, no a jeden zo zaručených ľudových tipov je kloktanie vody so sódou bikarbónou ( 1 kávová lyžička sódy na 1 dcl vody).
Hľadáte kvalitné výživové doplnky?
Vyskúšajte osvedčenú kvalitu z Fínska
Echinfis obsahuje extrakt z Echinacey purpurovej
(Echinacea purpurea) pestovanej vo Fínsku.
Echinacea priaznivo ovplyvňuje imunitu tela,
prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu,
je nápomocná pri problémoch s dýchacími cestami,
je užitočná pri bolestiach hlavy a horúčke.
Kašeľ
Na začiatku len boľavé hrdlo, ktoré zväčša postupne prejde do nepríjemného kašľa. Bojujte s ním prírodnou medicínou, vyskúšajte:
Cibuľa a med - pripravte si liečivý sirup. Cibuľu nakrájajte, dajte do pohára s viečkom, zalejte medom a dajte do chladničky. Cibuľa spolu s medom pustí šťavu, ktorú počas dňa podávajte ako liek po lyžičkách. V prípade, že niekto nemôže med, treba ho nahradiť trochou cukru (najle ie hnedého).
Cesnak a cukor - cesnak je prírodné antibiotikum, určite si preto pripravte tento malý zázrak na kašeľ. Asi 6 strúčikov cesnaku nakrájajte na drobno, pridajte osem lyžíc cukru a pomaly uvarte v 250 ml vody. Nechajte vychladnúť, vložte do chladničky a po lyžičkách podávajte počas dňa.
Čaje zo sušených byliniek - na kašeľ veľmi dobre zaberajú aj odvary zo sušených byliniek, najlepšie sú: tymián, majoránka, skorocel, bazalka, prvosienkové kvety, medovka, lipa, materina dúška, fenikel, aníz - 1 kopcovitú lyžičku zaliať vriacou vodou, nechať poriadne lúhovať a pridať lyžicu medu.
Cibuľovo-karamelový čaj so zázvorom - 6 lyžíc cukru pomaličky rozpustíme na karamel (nesmie sa spáliť), pridáme liter horúcej vody, 2 veľké cibule aj so šupkou a varíme asi 20 minút. Zlepšovákom môže byť aj troška čerstvého zázvoru.
Proti chrípke
Židovský penicilín ( osvedčený)
Na prípravu potrebujete: 0,3 l horúceho slepačieho vývaru, 1 cubuľu, 4 strúčiky cesnaku, 10 cm bielej časti póru, 1 čili paprička, 2 cm nastrúhaného zázvoru.
Vývarom zalejeme cibuľu nakrájanú na drobno, strúčiky roztlačeného cesnaku, nakrájanú bielu časť póru, 1 čili papričku, 2 cm nastrúhaného koreňa zázvoru. Horúce zjesť a ľahnúť do postele aspoň na 3 hodiny. Môžete opakovať pokiaľ nebudete fit.
Na upchatý nos
Majoránkový čaj: majoránku, pokojne sušenú, vriacu vodu, citrón
Do hrnca nalejte pol litra vody, do ktorej vložte tri plátky citróna. Vodu nechajte zovrieť a povarte tri minúty. Následne do toho vsypte ešte kopcovú lyžicu majoránky. Nechajte nápoj vylúhovať desať minút a potom predceďte. Môžete pridať aj lyžicu medu a čaj vypite, kým je horúci. Bude sa vám ľahšie dýchať a postupne sa uvoľní aj kašeľ.
https://www.cas.sk/clanok/909358/zdravie-z-kuchyne-najucinnejsie-recepty-starych-mam-na-chripku-a-prechladnutie/
https://casprezeny.pluska.sk/zdrava-a-stihla/rychle-lacne-ucinne-5-babskych-receptov-proti-chripke
https://www.kamzakrasou.sk/toto-su-osvedcene-recepty-proti-chripke-a-nachladnutiu-poznas-ich-/15456
https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/ojoj/chripka-deti/babske-recepty-chripka-kasel/
https://zdraviedorucene.sk/clanky/najnovsie-clanky/recepty-starych-mam.html
https://www.aktuality.sk/clanok/480887/babske-recepty-na-chripku-kasel-a-nachladnutie-ucinne-a-lacne/