Brokolica vznikla z divoko rastúcich druhov v severných oblastiach Stredozemného mora. Jej domovom je pravdepodobne Apeninský polostrov. Pestovala sa vraj už v stredoveku a do súčasnej podoby ju vyšľachtili Taliani. Do Francúzska sa dostala na začiatku 16. storočia v batožine Kataríny Medicejskej pod názvom „taliansky špargľu“. Najväčšie rozšírenie brokolica zaznamenala až v storočí dvadsiatom, kedy v 30. rokoch, v období silnej talianskej imigrácie, prenikla až na americký kontinent. Hlavné pestovateľské oblasti v súčasnosti sú stredomorské krajiny a USA.
Väčšina svetovo uznávaných odborníkov na výživu, lekárov či prírodných liečiteľov sa zhoduje v tom, že na zozname desiatich najzdravších potravín na svete nesmie chýbať brokolica. Niet sa čomu čudovať. Táto superzelenina je vychválená pre jej protirakovinové účinky a v oblasti výživy je skutočným pojmom.
.
NEOCENITEĽNÉ RADY A NÁVODY DO ZELENINOVEJ ZÁHRADY
Máte tieto knihy vo vašej knižnici? Chcete zvýšiť vašu úrodu zeleniny?
.
Obsah vitamínov v brokolici
Nedávny výskum odhalil, že obsahuje vysokú koncentráciu protirakovinovej fytoživiny, sulforafánu. Sulforafán zlepšuje krvný tlak a funkciu obličiek tým, že normalizuje proces DNA metylácie. Brokolica taktiež dokáže odstrániť nedostatok vitamínu D. Bohaté zásoby vitamínu K a vitamínu B pomáhajú udržiavať rovnováhu vitamínu D. Brokolica taktiež obsahuje nezvyčajne silnú kombináciu vitamínu A (vo forme betakaroténu). obsahuje dvojnásobné množstvo vitamínu C ako pomaranč obsahuje selén, minerál, ktorý má protirakovinové a protivírusové vlastnosti 100 kalórií z brokolice obsahuje 11,2 gramov proteínov bohatý zdroj vlákniny, betakaroténu a kyseliny listovej.
Ide o nutrične bohatú zeleninu, v ktorej je veľa bielkovín a vlákniny, ako aj minerálnych látok, ako sú draslík, horčík, betakarotén či luteín. Obsahuje tiež vápnik, vitamín A a C.
Brokolica má dvojnásobné množstvo vitamínu C ako pomaranč a obsahuje aj veľa železa či antioxidanty, ktoré pomáhajú v boji proti infekciám a chorobám. Okrem toho sa v jej „portfóliu“ nachádza aj sulforafán, látka, ktorá má protirakovinové účinky. Ide o prirodzene sa vyskytujúcu organickú zlúčeninu síry, ktorá sa nachádza v hlúbovej zelenine, ako je brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, chren a rukola.
Brokolica tiež obsahuje vysokú hladinu kalcia a vitamínu K. Pomáha udržiavať nízku hladinu cukru v krvi. Detoxikuje, a tak pomáha pečeni, obličkám, črevám, pľúcam i koži eliminovať množstvo toxínov a zabrániť ich koncentrácii.
Odborníci sa zhodujú, že zvýšenie objemu listovej zeleniny v strave (okrem brokolice do tejto skupiny patrí napríklad aj špenát, kapusta či kel) má mimoriadne pozitívne účinky na zdravotný stav ľudí s akoukoľvek diagnózou.
.
Brokolica a jej účinky na zdravie
Brokolica udržiava nízku hladinu cukru v krvi
Glykemický index – GI je „bezrozmerné číslo“, ktoré vyjadruje postavenie potraviny na stupnici od 0 do 100 podľa toho, ako rýchlo sa cukor v potravine vstrebáva a ako rýchlo ovplyvňuje hladinu glukózy v krvi. Poznáme potraviny s nízkym, stredným alebo vysokým glykemickým indexom. Potraviny s vysokým glykemickým indexom obsahujú cukor, ktorý sa rýchlo štiepi a vstrebáva, prudko zvyšuje v krvi hladinu glukózy a inzulínu a rýchlejšie vedie k pocitu hladu. Potraviny s nízkym GI sa správajú presne opačne. Brokolica ma nizky glykemický index a preto udržiava nízku hladinu krvi.
- nízky glykemický index: 0 – 55
- stredný glykemický index: 56 – 69
- vysoký glykemický index: 70 – 100
Brokolicou na zdravé srdce
Draslík, ktorý sa vo veľkej miere nachádza v brokolici hrá dôležitú úlohu pri prevencii srdcových infarktov – upokojuje a stabilizuje krvný obeh a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, čím pôsobí aj proti mozgovým príhodám. Ďalej tiež podporuje správnu činnosť obličiek pri zbavovaní sa toxínov
Brokolica chráni oči a kožu pred ultrafialovým žiarením
Látka luteín zasa pôsobí ako silný antioxidant chrániaci telo pred škodlivým pôsobením voľných radikálov. Spomaľuje vznik degeneratívnych zmien na sietnici (makulárna degenerácia) a vznik šedého zákalu šošovky.
Brokolicou proti infekciám
Brokolica pôsobí preventívne proti infekciám, stimuluje metabolizmus sacharidov i bielkovín a posilňuje činnosť svalov. Okrem toho tiež podporuje imunitný systém, posilňuje srdce a krvný obeh, zabezpečuje výživu buniek kyslíkom. Pravidelná konzumácia brokolice môže znížiť riziko niektorých typov rakoviny. Obsahuje napríklad fytochemikálie, ktoré pomáhajú telu zbaviť sa Helicobactera pylori, ktorý zvyšuje riziko rakoviny žalúdka.
Brokolica čistí krv - detoxikuje
Počas dňa sa do nášho krvného obehu dostane rad toxínov a chemikálií. Sú to odpadové produkty nášho vlastného tela alebo chemikálie absorbované prostredníctvom jedla, ktoré konzumujeme, vdychovaného vzduchu, podaných liekov alebo kozmetiky či prostriedkov v domácnosti.
Telo má svoj vlastný detoxikačný systém. Neustále filtruje krv a eliminuje škodlivé zmesi, aby udržalo zdravie. Obličky, pečeň, črevá, pľúca a koža predstavujú náš hlavný filtračný systém. Konzumáciou vhodných druhov jedál, môžete pomôcť svojim vnútorným orgánom vyfiltrovať z krvného obehu viac toxínov a vyhnúť sa tým chorobám.
Vyčistenie krvi teda spočíva v pomoci pečeni, obličkám, črevám, pľúcam a koži eliminovať viac toxínov a zabrániť ich koncentrácii. Listová zelenina ako špenát, kapusta, brokolica a kel, obsahuje množstvo antioxidantov prečisťujúcich celé telo. Zvýšte príjem potravy z listovej zeleniny vo vašej strave a zlepšíte si váš celkový zdravotný stav. Vláknina, ktorú táto zelenina obsahuje, vyčistí váš tráviaci trakt, a navyše je bohatá na vitamíny, minerály a ďalšie užitočné látky.
Brokolica predchádza zápche
Brokolica, kapusta, ľanové semienka, šošovica, hrášok či sladké zemiaky – obsahujú nerozpustnú vlákninu, ktorá zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie, tiež ho však uľahčujú.
Brokolica zmenšuje zápal kostných kĺbov
Po realizácií výskumov tvrdia vedci z University of Anglia, že si táto nenáročná zelenina dokáže poradiť aj s osteoartritídou, čiže najčastejšie sa vyskytujúcom typom artritídy.
Izotiokynáty v brokolici
Tento druh zeleniny je vynikajúcim zdrojom príbuzných protirakovinových látok nazývaných izotiokynáty, ktoré rakoviny ničia tak, že neutralizujú karcinogénne látky. Uskutočňujú to prostredníctvom znižovania ich škodlivých účinkov a stimulovaním uvoľňovania zabijakov karcinogénov a urýchľovaním ich odstraňovania z tela. Početné štúdie naznačujú, že izotiokynáty pomáhajú pri prevencii rakoviny pľúc a pažeráka a môžu znižovať riziko vzniku iných druhov rakoviny tráviacej sústavy. Brokolica obsahuje najmä účinný izotiokyanát, ktorý dokáže potlačiť nádory prsníka.
Indoly v brokolici
Hoci za priaznivý vplyv brokolice na naše zdravie môže množstvo látok, osobitú pozornosť si zaslúžia indoly. Brokolica obsahuje indol-3-karbinol. Ten je dôležitý najmä pre ženy. Estrogén má tri základné metabolity, ktoré sa v tele správajú odlišne. Dva z nich pôsobia karcinogénne a jeden je nezhubný a vykazuje ochranné účinky. Indol-3-karbinol zlepšuje pomer medzi nezhubným metabolitom a potenciálne škodlivými.
Sulforafan v brokolici
Sulforafan – organická sírová zlúčenina, ktorá sa nachádza v hlúbovej zeleniny ako je brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, chren a rukola. Sulforafan zabíja rakovinové kmeňové bunky, čo následne spomaľuje rast tumoru. Výsledky klinického pokusu, ktorý viedli výskumníci z Baltimoru a Massachusetts, preukázali, že sulforafan dokáže v niektorých prípadoch zlepšiť autistické správanie. Ďalšie výskumy preukázali, že brokolica dokáže pomôcť predísť srdcovým ochoreniam, zápalu kostných kĺbov, alergii a cukrovke. Okrem toho stimuluje rôzne obranné cestičky v tele, ktoré dokážu priamo znížiť oxidačný stres. Sulforafan taktiež spomaľuje oslabenie imunitného systému, ktorý prichádza vekom. Toto poukazuje na to, že konzumáciou zeleniny, ktorá obsahuje sulforafan, by sme mohli spomaliť proces starnutia a pomôcť telu pôvabne zostarnúť.
_______________
Vedeli ste, že...?
Chráňte si bunky,
chránite si zdravie!
Prevencia proti onkologickým ochoreniam
- trápi vás oslabená imunita alebo trpíte chronickým zápalom?
- viete ako predchádzať onkologickým ochoreniam?
- týkajú sa vás poruchy autistického spektra?
Profesorka Katarína Horáková bola členkou bádateľskej skupiny slovenských vedcov pri vyskume izotiokyanátov na Fakulte chemickej a potravinárskej technologie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Ako vôbec prvá na svete objavila, koncom 50. rokov 20. storočia, protirakovinový účinok prírodného izotiokyanátu - sulforafanu - na ľudských rakovinových bunkách in vitro. Dosiahnuté výsledky uverejnila spolu s kolektívom v roku 1968 v onkologickom časopise SAV Neoplasma.
Prof. Katarína Horáková spomína: „Je mi cťou, že som mala tú možnosť pred viac ako polstoročím byť súčasťou pionierskeho výskumného tímu izotiokyanátov. Byť pri odhalení existencie sulforafanu a jeho protinádorového účinku.“
Inšpirovala mnohých vedcov, ktorí ešte aj dnes skúmajú a odhaľujú obrovský ochranný a liečebný potenciál sulforafanu bez vedľajších nežiaducich účinkov.
Zaujali vás tieto slová? Potom si isto pozrite priložené video a prečítajte si aj nižšie uvedené články!
.
..
ŠIROKÝ OCHRANNÝ ŠTÍT
.
Uznania za objav sa dožila po 60 rokoch. Naši vedci to nikdy nemali ľahké. Za socializmu, ani po ňom.
Pred šiestimi desaťročiami ako prvá vedkyňa na svete objavila protirakovinový účinok prírodnej látky,
ktorá sa nachádza v brokolici. Úspech Kataríny Horákovej by dnes obletel svet.
Ibaže výsledky výskumu v čase socializmu v zahraničí publikovať nemohla.
Až po mnohých rokoch - po páde "železnej opony" - pani profesorke zazvonil telefón z Ameriky.
Viac o ochrannom štíte brokolice proti rakovine sa dozviete po vzhliadnutí si videa.
Zdroj: TV Markíza, relácia Reflex, 18. novembra 2020
.
Reflex, TV Markíza: BROKOLICA PROTI RAKOVINE
_________________________________________
..
CHCETE VEDIEŤ VIAC O ÚČINKOCH SULFORAFANU?
Neprehliadnite!
Ešte ste nepočuli o účinkoch sulforafanu?
Vedci už odhalil také neuveriteľné množstvo jej ochranných a liečivých účinkov,
že sa to skôr môže zdať ako reklama než skutočnosť.
Tu sa dozviete nielen o účinkoch tejto diétnej chemoprotektívnej látky - nutraceutika,
ale aj doslova neuveriteľný osud jej vzniku a o tŕnistej ceste od objavu až k pretaveniu do formy výživového doplnku.
.
Pri objavení sulforafanu boli prví slovenskí výskumníci!
Viac sa dozviete po kliknutí na jednotlivé obrázky
Sulforafan a ja - neuveriteľný príbeh ♣ Čo je sulforafan? ♣ Sulforafan - dokonalý štít proti rakovine
.
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok,
Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín, Rok vinohradníka a vinára,
Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií
Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
.
.
PRÍPRAVKY PROTI VOŠKÁM
Kliknite na obrázok a objednávajte!
.
Použité zdroje:
https://www.webnoviny.sk/preco-je-brokolica-kralovna-medzi-zeleninou/
https://vedanadosah.cvtisr.sk/zdraviu-prospesna-zelenina-brokolica
https://zdravopedia.sk/zelenina/brokolica-a-ucinky-na-zdravie