Neplánujete pestovať vo vašej záhrade netradičné ovocie? Napríklad kivi? Možno ani neviete, ale ich pestovanie v našich podmienkach nie je až tak zložité, dokonca nepotrebujete ani skleník.
Navyše je to veľmi atraktívna popínavá rastlina, ktorá dokáže spestriť záhradku. Najviac sa u nás darí najmä odrode známej ako Actinidia arguta – všeobecne známa ako minikivi. Pochádza zo severovýchodnej Číny a prímorských oblastí východného Ruska. Odporúčajú sa odrody Ašoko, Ananaskaja alebo Weiki. Rastú vo forme lián a pravidelne dozrievajú.
Samčie a samičie rastliny
Ideálne je postaviť im oporu pri stene tak, aby na rastlinu svietilo čo najviac slnka. Vhodné je kivi držať v kordónoch – podobne ako vinohrad. Pozor, treba zakúpiť samčie i samičie rastliny, lebo inak sa úrody nikdy nedočkáme! Obľúbenou sladkosťou sú aj kandizované rezy kivi.
Fascinujúce kivi
Kivi sa u nás objavilo ako ovocie, ktoré si môžeme voľne kúpiť v obchode, až po Nežnej revolúcii. Predtým ho pestovalo iba niekoľko nadšencov, no iba máloktorý z nich bol úspešný. Kivi je chutné, sladké, šťavnaté a zdravé ovocie. Jediný plod obsahuje celodennú potrebu vitamínu C! Rastlina je vlastne liana a podobá sa viniču. Prvé plody má najskôr až po štyroch rokoch.
Môžeme ju pestovať na opornej konštrukcii ako je pergola či drôtenka, ešte viac sa odporúča južná strana steny domu. Odporúčame ju sadiť na miesta, ktoré sú dobre chránené pred vetrami do kvalitnej humóznej pôdy s dostatkom vlahy. Vyžaduje si kyslú pôdnú reakciu, ak nie je pôda dostatočne kyslá, pridávame kyslú rašelinu. Najmä v lete rastlinu často zalievame. Obrovskou výhodou pri pestovaní kivi je fakt, že tieto rastliny netrpia typickými hubovitými chorobami a ani ich nenapádajú rôzni škodci.
Kedy kivi sadíme?
Táto pre nás ešte stále exotická rastlina je odolná voči mrazom - pozor, nie však jej mladé výhony. Vybudujte si aspoň dva metre vysokú opornú konštrukciu a vo vzdialenostiach 50 centimetrov na ňu napnite drôty. Oporné kolíky treba dobre ukotviť, pretože aktinídia tvorí obrovskú listovú hmotu.
Vzdialenosti medzi vysadzovanými rastlinami majú byť asi štyri metre, ale ak má táto liana dostatočný priestor smerom hore, kam môže rásť, môžete ju vysádzať na vzdialenosť tri metre. Na pergolách alebo domových múroch môže dosiahnuť výšku až šesť metrov. V prvých rokoch úponky ku konštrukcii vyväzujte, neskôr sa rastlina upína po drôtoch už sama. Dbajte na to, aby sa mladé výhony nevinuli okolo starých.
Výsadba sa môže uskutočniť na jeseň, na jar alebo v lete. Pri jesennej výsadbe sa nezabudnite postarať o ochranu pred zimou. Po zasadení výhony ihneď riadne vyviažte. Výhon, ktorý rastie v prvom roku slabo, je vhodné v druhom roku po výsadbe ešte raz zrezať. Prinútite ho vytvoriť silnejší letorast. V nasledujúcich dvoch rokoch nechajte rastlinu voľne rásť na konštrukcii. Od tretieho roku po výsadbe začína byť potrebný pravidelný rez, pretože aktinídia obrastá všetko, čo sa vyskytne v jej blízkosti. Pri tejto liane treba dbať na súbežný termín kvitnutia samčích a samičích rastlín zvolenej odrody.
Ako kivi režeme?
Veľmi dôležitý pre vývoj rastliny a bohatú úrodu je rez. Rezy sa robia v lete a v zime. Pri reze s rastlinou zaobchádzajte veľmi opatrne, pretože v zime sa môžu úponkovité výhony veľmi ľahko vylomiť celé. Tieto práce robte koncom februára, keď by už nemali udrieť silnejšie mrazy. Pritom však nesmiete otáľať a vyčkávať, až prejde polovica marca, lebo potom rastlina podobne ako orech kráľovský veľmi silne roní miazgu na rezných plochách a oslabuje sa.
Na vejárovitý špalier si vyberte šesť silných výhonov, z ktorých vypestujete kostrové konáre. Pripevnite ich v tvare vejára ku konštrukcii a pestujte podľa známych pravidiel.
Postupne sa spodná časť dreviny ľahko vyholí, ale plody sa nachádzajú skôr v hornej časti. Pre kordón pri stene by ste mali zvoliť plochu bez okien či dverí. Medzi takýmto otvorom v múre a kostrovým konárom by mal byť odstup najmenej 1,75 až dva metre, aby malo rodivé drevo dostatok priestoru na svoj vývin.
.
Knihy, ktoré by nemali chýbať vo vašej knižnici
V tomto prípade je najvýhodnejšie pestovať aktinídiu s nízkym kmienikom. Prvý výhon skráťte približne vo výške 50 centimetrov a potom ho vyviažte do zvislej polohy. Úponkovité výhony, ktoré z neho vyrastú, vyviažte do vodorovnej polohy na najspodnejší drôt konštrukcie. Výhony, ktoré sa vyvinú na týchto hlavných kostrových konároch, veďte zvislo hore. (Príspevok je z publikácie Rez ovocných stromov a kríkov).
ZDRAVÉ OVOCIE. Plody kivi sú veľmi zdravé. Antioxidanty a fytolátky, ktoré bohato obsahujú, pomáhajú v boji proti zákernej rakovine a rôznym ochoreniam srdca, navyše upravujú hladinu cholesterolu v krvi. Odborníci zdôrazňujú najmä ich schopnosť riediť krv, čo veľmi pomáha napríklad pacientom s srdcovo-cievnymi chorobami. Pestovanie kivi v našich podmienkach je však veľmi náročné, no plody fascinujú deti i dospelých svojim elegantným vzhľadom i vynikajúcou chuťou.
.
Videá s návodmi ako sa starať a rezať kivi
.
NAJPREDÁVANEJŠIE MYKORHÍZNE HUBY
(kliknite na titulok a nájdete kompletnú ponuku)
.
NEPREHLIADNITE!
Na blogu Zelený ježko radí nájdete aj články:
Kedy rezať ovocné stromy a kry
Zapíjať jedlo, či nie?
Zeleninová záhrada: Opatrenia po výseve
Osudná chyba
Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
Čo by mal jesť budúci otec?
Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
.
Knihy z edície AKO NA TO?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
.