Pestujete rakytník rešetliakovitý a rastliny vám vychli? Pred vyschnutím celej rastliny ste zaregistrovali, že mu sčernala kôra a tým sa prerušil prísun živín? Domnievate sa, že ide o nedostatok vápnika v pôde?
Otázka výživy pri rakytníku rešetliakovitom je zložitá. Rakytník totiž korení veľmi nízko, problém môže byť v tom, že ste ho zasadili príliš hlboko. Táto rastlina totiž dokáže, podobne ako fazuľa alebo hrach, fixovať vzdušný dusík.
Tento príspevok obsahuje
aj skúsenosti čitateľov facebookového profilu
Rady do záhrady profesor Ivan Hričovský
Autor článku:
prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
Plody rakytníka sú významným zdrojom vitamínu C a betakaroténu - provitamín A. Obsah vitamínu C v plodoch predstavuje 270 mg % (2 700 mg.kg-1) a betakaroténu 55 mg % (550 mg.kg-1 ) v prepočte na čerstvú hmotu. Šťava z plodov obsahuje okolo 3,5 percenta tuku a 3 percentá organických kyselín.
Kombinácia 10 vitamínov
Rakytník (Hippophae rhamnoides) uvádza webstránka Tvrdošovské zlato je unikátne ovocie bohaté na kombináciu 10 vitamínov – antioxidantov, 15 stopových prvkov, olejov, nenasýtených mastných kyselín a iných biologicky aktívnych látok. V poslednej dobe veľmi obľúbenou a stále častejšie pestovanou drevinou. Je to nielen z dôvodu vysokého obsahu vitamínu C v bobuliach, ale aj tým, že obsahuje vzácny olej, ktorého využitie je intenzívnejšie v poslednom období. Nazýva sa tiež rastlina budúcnosti. Už pár bobúľ obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C.
Rastlina budúcnosti
Rastlinou budúcnosti bol nazvaný aj preto, že je využiteľný celý bez zvyšku. Pre náš organizmus sú prospešné nielen plody, semená, kvety, ale aj listy, výhonky, kôra a koreň. Plody sa sušia, vyrába sa z nich čaj. Výborné sú aj kompóty, džemy, sirupy, šťavy a prírodný rakytníkový olej. V tradičnej tibetskej medicíne patrí rakytník k vysoko účinnej rastline, ktorá sa používa na zastavenie krvácania pri poškodení pľúc, pri kardiovaskulárnych ochoreniach a najrôznejších intoxikáciách.
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana,
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok,
Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín, Rok vinohradníka a vinára,
Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
.
Kde rastie?
Voľne rastúci rakytník je rozšírený po celom svete. Rakytník sa bežne nachádza v Eurázii, ako aj na piesočnatých dunách na pobreží Severného mora. Rovnako ho však možno nájsť aj na horských svahoch. Pestuje sa v tvare stromu alebo kra ako ovocná aj okrasná drevina. Pomerne ťažko sa zberá a trvá dlhšiu dobu, kým rastlina začne rodiť – 6 až 8 rokov, preto je rakytník relatívne drahou surovinou. Jeho prínos pre ľudský organizmus je však neoceniteľný.
Iné názvy
Rakytník, keďže je rozšírený po celej Zemi, je v mnohých krajinách označovaný rozličnými názvami:
Ananas de Sibérie, Argasse, Argousier, Argousier Faux-Nerprun, Audorn, Bourdaine Marine, Buckthorn, Chharma, Dhar-Bu, Épine Luisante, Épine Marrante, Espino Armarillo, Espino Falso, Fasanenbeere, Faux Nerprun, Finbar, Grisset, Haffdorn, Hippophae rhamnoides, Homoktövis, Meerdorn, Oblepikha, Olivier de Sibérie, Purging Thorn, Rokitnik, Rote Schlehe, Sallow Thorn, Sandbeere, Sanddorn, Saule Épineux, Sea Buckhorn, Sceitbezien, Sha ji, Sea-Buckthorn, Seedorn, Star-Bu, Tindved, Weidendorn, Dünendorn. Aj rozmanitosť pomenovaní nasvedčuje tomu, že znalosť rastliny a jeho využitie sú naozaj širokosiahle.
.
obsahuje za studena lisovaný olej získaný z rakytníka rašetliakového.
Rakytníkový olej je zdrojom esenciálnych mastných kyselín( omega-3, 6, 7, 9), vitamínov i minerálov.
Rakytník rašetliakový
má prospešný vplyv na stav pokožky, stará o imunitu a prirodzenú obranyschopnosť, podporuje činnosť kardiovaskulárneho systému,
je užitočný pre udržanie energie, pre boj s únavou, prispieva k normálnemu tráveniu.
Vo Fínsku bol rakytník vyhlásený rastlinou roka 2005.
Zloženie
Obsah účinných látok v 4 kapsuliach: olej z rakytníka rašetliakového 2 000 mg - kyselina palmitoolejová 600 mg,
kys. linolová 400 mg, kys. olejová 120 mg, kys. vaccenicová 90 mg, kys. linolénová 20 mg.
.
,
Najpredávanejšie mykorhízne huby
(kliknite na titulok a nájdete kompletnú ponuku)
ČLÁNKY, KTORÉ VÁS TIEŽ ZAUJMÚ
SULFORAFAN – DOKONALÝ OCHRANNÝ ŠTÍT PROTI RAKOVINE
MANDARÍNKY SÚ HOTOVÝ ZÁZRAK PRE TELO I PLEŤ
FIGY SÚ PLNÉ VITAMÍNOV A MINERÁLOV
NEUVERITEĽNÝ PRÍBEH – SULFORAFAN A JA
.