Pomaly sa aj v našich kuchyniach udomácnili jedlá pripravené z celozrnných obilnín ako pohánka, špalda či quinoa. S obľubou je využívaný aj kuskus (najlepší je celozrnný), ktorý sa vyrába z tvrdých druhov pšeničnej krupice tak, že sa sparí a vytvaruje do guľôčok. Z nalámaných pšeničných zŕn pšenice sa získava aj bulgur, ktorý je o niečo menej známy. Tvrdé odrody pšenice sa namáčajú, predvaria a vysušia. Potom nasleduje drvenie. V porovnaní s kuskusom má bulgur lahodnejšiu chuť, ktorá pripomína oriešky.
Je na nezaplatenie ako chutná a zdravá príloha namiesto klasických zemiakov či ryže, božsky chutí ako súčasť šalátov a veľmi jednoducho sa dá z neho pripraviť napríklad aj nákyp. Samozrejme, stvorený je aj na zahustenie polievok. Jeho použitie je teda všestranné, nehovoriac o tom, že je zásobárňou vitamínov, minerálov a ďalších látok.
Bulgur je nabitý živinami
Bulgur má v porovnaní s rafinovanými pšeničnými produktami bohatý obsah živín, ktoré sa nachádzajú hlavne v otrubách a klíčkoch pšeničného zrnka. V jednej šálke, ktorá predstavuje asi 180 g vareného bulguru, sa nachádza 150 kcal, takmer 34 g sacharidov, 6 g proteínov a neuveriteľných 8 g vlákniny. Toto množstvo vereného bulguru dodá do tela 55 % odporúčanej dennej dávky (ďalej ODD) mangánu, 15 % ODD horčíka, 10 % ODD železa, ďalej slušné množstvá vitamínov skupiny B, zinok, meď, ale aj vitamín K, vápnik, draslík a ďalšie.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Bulgur je pokladom pre trávenie i pre kardiovaskulárny aparát
Bulgur je bohatý na vlákninu, ktorá ulahodí tráveniu a udržuje pocit sýtosti, ale zároveň prospieva aj srdcu. Podľa štúdií dostatočný prísun vlákniny v strave, čo je pre dospelého človeka 25 – 30 g denne, posilňuje zdravie srdca a predlžuje život. Okrem vlákniny majú na srdcovocievny systém pozitívny vplyv aj zastúpené antioxidanty, vitamíny skupiny B (napríklad vitamín B6 a betaín), niektoré minerály (draslík...) a fenolové zlúčeniny.
Bulgur je bojovníkom proti cukrovke
Neprimeraná konzumácia rafinovaného cukru a bielej múky vedie často k inzulínovej rezistencii a neskôr k cukrovke. Prevenciou preto môže byť konzumácia celých zŕn, teda aj bulguru. Po skonzumovaní bulguru nedochádza k prudkým výkyvom krvného cukru a inzulínu, ako je to v prípade rafinovaných potravín.
Bulgur pomáha pri chudnutí
Pokiaľ chcete schudnúť a váhu si udržať, nie je vhodné z jedálnička vylúčiť sacharidy. Aj pri diéte by ich množstvo nemalo klesnúť pod 50 % denného energetického príjmu. Avšak dôležité je, aké sacharidy si vyberiete. Vo vašom jedálnom lístku by mali dominovať celé zrná, medzi ktoré patrí aj bulgur. Čo vám to prinesie? Bulgur vám dodá dlhší pocit sýtosti, podporíte svoje trávenie a zdravie tráviaceho traktu a do tela dodáte množstvo živín – napríklad vitamíny skupiny B podporujú správne fungovanie metabolizmu a aj mozgu, železo je prevenciou anémie, horčík chráni pred stresom i svalovými kŕčmi atď.
Bulgur chráni pred chorobami
Keďže je bulgur zásobárňou mnohých prospešných živín, vrátane antioxidantov, pravidelná konzumácia tejto pochúťky predstavuje aj prevenciu proti vzniku chronických chorôb, vrátane obezity či rakoviny.
Ako sa bulgur pripravuje?
Jedným z dôvodov, prečo je bulgur obľúbený, je jeho jednoduchá príprava. Dá sa pripraviť tromi spôsobmi. Keďže sa jedná o predvarenú pšenicu, bulgur stačí zaliať studenou vodou a jednoducho ho nechať napučať. Trvá to asi hodinu. Výhodou tohto spôsobu prípravy je, že bulgur si zachová maximum výživných látok. Ak máte na prípravu menej času, potom bulgur zalejte horúcou vodou a zakryte pokrievkou. Hotový bude cca do 30 minút. Nuž a ak máte naponáhlo, potom bulgur uvarte – zalejte ho studenou vodou približne v pomere 1:2 (1 diel bulguru a 2 diely vody), priveďte k varu a varte 10 minút, poprípade iba nechajte zovrieť a dôjsť pod pokrievkou.
Použité zdroje:
http://zdravie.cvicte.sk/zdravie-1/video-bulgur-prospeje-zdraviu-i-postave
http://zdravie.cvicte.sk/zdravie-1/bulgur-je-zdravou-a-chutnou-nahradou-beznych-pr