Pohánka je veľmi prospešná ľudskému organizmu, preto by mala patriť k stáliciam nášho jedálnička. Okrem toho, že pohánka patrí medzi bezlepkové potraviny, obsahuje aj rad minerálnych látok a rutín, ktorý podporuje vstrebávanie vitamínu C a priaznivo pôsobí na cievy a celý cievny systém vôbec.
"Pohánka“ - tento názov môže naznačovať, že ide o druh obilnín podobný pšenici. Ale pohánka nemá nič spoločné s pšenicou. V skutočnosti je to semeno, ktoré úzko súvisí s rebarborou, šťaveľom a krídlatkou. Tieto semená podobné zrnám majú jedinečný trojuholníkový tvar, majú rovnakú veľkosť ako zrná pšenice a typickú hnedú farbu. Aby boli jedlé, musí byť ich vonkajší obal odstránený pomocou špeciálneho mlecieho zariadenia. Pretože semená pohánky sú bohaté na komplexné sacharidy, označuje sa ako pseudocereálie.
Čo obsahuje pohánka?
Napohľad neatraktívna obilnina je pokladom medzi plodinami. Nielenže je bohatým zdrojom dôležitých živín, ale bez obáv ju môžu konzumovať aj ľudia citliví na lepok, pretože je bezgluténová. Pohánka je podľa Huffingtonpost.com výdatným zdrojom stopových prvkov, najmä mangánu, magnézia a medi. Takisto obsahuje množstvo vitamínov skupiny B: pyridoxín (B6), kyselina pantoténová (B5), niacín, folát, tiamín a cholín. Ďalším plusom je vysoký obsah vlákniny, esenciálnych eminokyselín, a súčasne jej nízky obsah kalórií.
Osobitým benefitom pohánky je obsah rutínu, kvercetínu a ďalších zdraviu prospešných bioflavonoidov. Rutín a kvercetín majú schopnosť posilňovať steny krvných ciev, sú prevenciou kŕčových žíl, podliatin a hemoroidov. Obzvlášť rutín dokáže predchádzať tvorbe krvných zrazenín, reguluje tiež hladinu cholesterolu a eliminuje tvorbu histamínu v tele, čo má priaznivý dopad na ľudí trpiacich alergiami a potravinovými intoleranciami.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Pohánka chráni pred rakovinou prsníka
Výskum ukázal, že konzumácia stravy bohatej na vlákninu z celých zŕn, ako je pohánka, znižuje riziko rakoviny prsníka. Pre premenopauzálne (štádium pred menopauzou) ženy konzumácia celozrnnej vlákniny znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka. Antioxidačné vlastnosti pohánky sa často používajú ako antidotum (protilátka) pre röntgenové žiariče. Antioxidanty, lignany (sú typy polyfenolov, ktoré chránia bunky pred účinkami škodlivých voľných radikálov) hrajú dôležitú úlohu pri prijímaní estrogénov, a preto sú prospešné pre ženy počas alebo po menopauze. Rastlinné lignany sa v črevách konvertujú na živočíšne lignany. Jeden z nich, nazývaný enterolaktón, chráni pred rakovinou prsníka a inými formami rakoviny súvisiacimi s hormónmi.
Pohánka udržuje zdravé srdce
Pohánka je bohatá na vitamíny skupiny B, najmä niacín, kyselina listová a vitamín B6 a je veľmi prospešná pre kardiovaskulárne zdravie. Tieto vitamíny znižujú koncentráciu cholesterolu v krvi. Niacín spôsobuje zvýšenie lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL), ktoré ďalej zvyšujú silu krvných ciev a odstraňovanie cholesterolu. Minerály ako železo, horčík, fosfor, meď a mangán pomáhajú znižovať krvný tlak a zlepšujú okysličovanie krvi. Pohánka obsahuje vysoko kvalitné proteíny, ktoré odstraňujú povlaky tvoriace triglyceridy a lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL). Pohánka je preto veľmi prospešná pre ľudí so slabými srdcovými funkciami a inými kardiovaskulárnymi problémami.
Pohánka má pozitívny vplyv na cievy a žily
Pohánka obsahuje rutín, ktorého najväčšie prínosy sú predovšetkým schopnosť liečiť krehkosť krvných kapilár a zvyšovať pružnosť ciev tým, že posilní ich výstelku a tým sa zníži krvácanie a zabráni sa ich kolapsu.
Pohánka znižuje krvný tlak
Pohánka je dobrým zdrojom horčíka, ktorý napomáha k zlepšeniu krvného tlaku relaxáciou krvných ciev. To prirodzene znižuje krvný tlak bez použitia škodlivých chemikáli - liekov. Pohánka bráni vzniku osteoporózy Mangán prítomný v pohánke zabezpečuje zdravú štruktúru kostí tým, že vytvára esenciálne enzýmy na budovanie kostí a pôsobí ako koenzým na podporu metabolickej progresie v ľudskom tele. Horčík je tiež prospešný pre zdravie kostí a zubov. Prenáša nervové impulzy a pomáha pri výrobe energie. Uľahčuje vstrebávanie vápnika do tela a zabraňuje vzniku osteoporózy. Tak pohánka prispieva k zdravej štruktúre kostí.
Pohánka chráni telo pred pôsobením voľných radikálov
Polyfenolové antioxidanty pôsobia ako terapeutické činidlá proti poškodeniu voľnými radikálmi, tiež nazývanými reaktívne kyslíkové formy alebo „oxidačný stres.“ Antioxidanty podporujú bunkovú funkciu tým, že chránia DNA pred poškodením a bránia vzniku zápalu alebo vzniku rakovinových buniek.
Pohánka je skvelým zdrojom bielkovín
Konzumácia pohánky je skvelým zdrojom bielkovín na rastlinnej báze. Toto semeno obsahuje 12 aminokyselín - „stavebné kamene bielkovín“, ktoré podporujú energiu, rast a svalovú syntézu. Má viac bielkovín ako akákoľvek forma ryže, pšenice, prosa alebo kukurice.
Pohánka pomáha redukovať hmotnosť
Celozrnná pohánka môže byť veľmi užitočná pri chudnutí. Pohánka má v porovnaní s pšenicou alebo jačmeňom menej kalórií. Neobsahuje nasýtené tuky a cholesterol a je bohatána vlákninu a bielkoviny. Táto kombinácia hrá dôležitú úlohu pri potláčaní chuti k jedlu, regulácii hladiny cukru v krvi, uľahčovaní správneho trávenia a budovaní svalovej hmoty.
Použité zdroje:
https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000654/1728145/Superpotravina--ktoru-by-ste-mali-jest-povinne--Pohanka-je-nutricna-bomba
https://zdravopedia.sk/semena-a-orechy/pohanka-jedla-7-ucinkov-na-zdravie