Táto situácia sa opakuje bez ohľadu na to, ako dlho ste spali? Výdatný spánok nemusí byť dlhý, v prvom rade je dôležitá jeho kvalita. Prečo sa neraz cítime nevyspaní aj vtedy, keď sme v podstate celú noc prespali?
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
ARCHITEKTÚRA SPÁNKU
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa s nami deje počas nočného spánku? Čo môže byť na tom také zaujímavé? Veď ja si ľahnem, zaspím, prípadne sa mi niečo sníva a nakoniec sa zobudím...
TRI ZÁKLADNÉ STAVY
Oblasť vedy, ktorá sa zaoberá spánkom pozná tri základné stavy človeka: bdelosť, NREM spánok a REM spánok. Počas spánku nastáva viacero dejov, ktoré sa v jeho priebehu cyklicky opakujú. Tieto deje sa nazývajú fázy spánku alebo spánkové cykly a každý z nich má určitý význam. Základný rozdiel medzi NREM a REM spánkom spočíva v rozdielnej aktivite mozgu, ktorú môžeme zaznamenať pomocou elektroencefalogramu (EEG).
Nechýba niektorá z kníh profesorky Kataríny Horákovej vo vašej knižnici?
Objednať si môžete kliknutím na obrázok.
ŠTÁDIÁ SPÁNKU
Za normálnych okolností v noci prechádzame niekoľkými spánkovými štádiami, ktoré sa od seba líšia hĺbkou. Jeden spánkový cyklus trvá okolo 90 až 120 minút. Po zaspaní klesáme hlbšie a hlbšie až do 4. štádia NREM spánku, čo trvá približne 65 až 70 minút. Potom sa spánok stáva plytkejší, vracia sa do štádia 3 a 2. Nasleduje epizóda REM spánku trvajúca asi 15 až 20 minút. Celý kolobeh sa opakuje, pričom tretí až piaty spánkový cyklus už klesá menej hlboko a postupne sa predlžujú epizódy REM.
ČO JE VLASTNE REM?
Ide o veľmi dôležitú etapu spánku. REM je skratka anglického výrazu Rapid Eye Movement, v preklade „rýchly pohyb oka“. V tejto fáze spánku sa nám totiž zatvorené oči pohybujú rýchlo v rôznych smeroch. REM fáza dominuje v druhej polovici spánku, najmä niekoľko hodín pred zobudením. „Približne 20 až 25 percent spánku strávi dospelý človek v tejto fáze, kým deti v nej zotrvávajú až 50 percent času, novonarodeniatka až 80 percent celkového času spánku. Vekom sa čas, ktorý strávime v REM fáze znižuje a zastaví sa na hodnote 20 percent. REM spánok aktivuje mozog sekréciou neurotransmiteru acetylcholínu. Na druhej strane o inhibíciu sa starajú neuróny produkujúce serotonín,“ vysvetľuje ďalej odborníčka.
NEDOSTATOK REM SPÁNKU
„Nie je nič osviežujúcejšie a povzbudzujúcejšie do nastávajúce dňa, ako keď sa zobudíme z hlbokého, revitalizovaného spánku. Žiaľ, mnohí tento vynikajúci pocit nepoznajú napriek tomu, že spia dostatočne dlho každú noc. Podobne, ako môj známy Karol: od určitého času sa po prebudení cítil unavený a omámený. No nielen to. Všimol si, že sa po celý deň nevedel sústrediť a vo zvýšenej miere zabúdal. Ani predĺženie nočného spánku mu nepomohlo. Bol stále vyčerpaný a žil na niekoľkých šálkach kávy len preto, aby to cez deň vydržal. Nevedel prísť na to, prečo bol tak unavený! Na túto záhadu dnes už vieme odpoveď – trpel nedostatkom REM spánku,“ vysvetľuje podstatu problému na príklade profesorka Katarína Horáková.
Hľadáte kvalitný výživový doplnok na dobrý spánok?
Fin Relaxor Forte je bylinný prípravok s upokojujúcimi účinkami,
ktorý obsahuje účinný extrakt z mučenky. Múčenka (Passiflora incarnata)
pomáha uľaviť nervovému napätiu, podporuje duševnú harmóniu
pri strese, pomáha udržať hlboký spánok, prispieva k optimálnej relaxácii.
PREČO JE PRE NÁŠ RELAX NEVYHNUTNÝ?
Pre čerstvú myseľ a vrcholnú kondíciu tela počas dňa sú veľmi dôležité dva fakty:
1. Mozgová aktivita je počas REM spánku veľmi vysoká a mozgové vlny sú podobné ako v bdelom stave. Súčasne sa zrýchli dýchanie, je nepravidelné a tep ako aj krvný tlak sa tiež zvýši. V tejto fáze najintenzívnejšie snívame. V priebehu snívania mozog reorganizuje a kontroluje udalosti predchádzajúceho dňa, spája nové zážitky so staršími. Týmto spôsobom mozog upevňuje spomienky, ale tiež sa zlepšuje učenie a pamäť.
2. REM je dôležitá fáza aj pre svaly: oddychujú, sú úplne ochrnuté a nereagujú. Táto virtuálna absencia svalového tonusu a činnosti kostrového svalstva je známa ako atónia. Mozgové impulzy, ktoré riadia pohyb svalov sú úplne potlačené, samozrejme nie tie, ktoré ovládajú pohyb očí, srdce, bránicu a podobne).
4 AŽ 6 CYKLOV
Pre kvalitný spánok by malo cez noc u človeka prebehnúť 4 až 6 spánkových cyklov. Toto číslo je veľmi individuálne a súvisí to aj s vekom. Nad 70 rokov dĺžka spánku zostáva rovnaká ako u osôb v strednom veku, ale mení sa čas kedy spíme. Ubúda spánku v noci, a naopak pribúda spánku cez deň. Navyše efektivita spánku klesá. Častejšie sa objavujú takzvané mikrospánky, ktoré si väčšinou staršia osoba nemusí uvedomovať. Ubúdajú K-komplexy a znižuje sa množstvo hlbokého spánku. Na konci spánkového cyklu sa postupne zobúdzame, kedy si začíname uvedomovať svoje okolie a vnímať ho.