Stačí sa poobzerať okolo seba a zistíte, že väčšina ľudí sa mračí, má kamennú tvár, či pôsobia tak, ako keby ani neboli vo vlastnom tele prítomní. Málokedy medzi dospelými natrafíme na uvoľnenú atmosféru plnú smiechu, radosti, zábavy. Ak sa nedokážete tešiť ani zo šťastnej informácie, nič vás nevie nadchnúť, je možné, že vašej mozgovej chémii niečo chýba.
Keď získame pozitívnu informáciu, v nervových bunkách sa vytvárajú neuroprenášače – serotonín, dopamín, noradrenalín. Práve tie roznášajú pocit radosti a šťastia do celého tela. Nedostatok serotonínu, hormónu šťastia, ktorý môže spôsobiť i dlhodobý nadmerný stres a zlá životospráva preto výrazne ohrozuje aj našu náladu a tiež udalosti okolo nás. Ako mnohí z vlastných skúseností isto dobre vieme, keď sme zle naladení a šírime okolo seba negatívnu energiu, nedarí sa ani nám. Naopak, pozitívne nastavenie dokáže úplne zmeniť životné smerovanie a budúce skúsenosti.
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
.
KTO BY UŽ NECHCEL PRIŤAHOVAŤ ŠŤASTIE?
Najskôr ho však musíme vyžarovať. Na to, aby naše telo dokázalo vyrobiť serotonín – hormón šťastia, potrebuje dostatok aminokyseliny tryptofán. - Hladina tryptofánu v krvi rozhoduje o tom či sme vážni, nešťastní a trpíme depresiou, či celý život bojujeme proti vetru alebo sme priazňou obdarení moreplavci s vetrom v plachtách. Teda tryptofán je meradlom šťastia, zbavuje stresu a pomáha tiež pri poruchách spánku, - vysvetľuje Katarína Horáková, autorka knihy AKO MAŤ ZDRAVÝ MOZOG V KAŽDOM VEKU.
AKO ZVÝŠIŤ TVORBU SEROTONÍNU?
Existujú na to, samozrejme, i lieky, ale prečo neskúsiť jednoduchšiu a príjemnejšiu cestu. Ak trpíte nedostatkom serotonínu, je dôležité zvýšiť príjem potravín bohatých na bielkoviny a sacharidy. Nedostatok serotonínu, depresívne a úzkostné stavy sa často vyskytujú u žien, ktoré absolvovali dlhodobé diéty s vylúčením sacharidov – čo dnes môžeme vidieť prakticky na každom kroku. Konzumujte zdravé sacharidy, ktoré nezhoršia vašu hmotnosť ani zdravotný stav, ale práve naopak. Pozitívne pôsobí i zelenina bohatá na škrob a z ovocia najmä banány. Pokojne si však môžete dopriať aj tmavú čokoládu s vysokým podielom kakaa.
POCIT ŠŤASTIA VĎAKA VÁPNIKU?
Tento prekvapujúci objav avizovali americkí biológovia. - Ako vieme, prenos nervového vzruchu beží od bunky k bunke. Mozgové a nervové bunky sú prepojené najjemnejšími kanálikmi, ktoré sú naplnené vodou, a v nich sa o prenos starajú ióny vápnika. Vápnik v synapsiách – v spojoch buniek mozgu a nervov – je veľmi dôležitý. Iba ak prijímame dostatok vápnika, môžu prenášače nervového vzruchu – dopamín a noradrenalín – putovať ako sladký med celou sieťou nervov a urobiť nás šťastnými – a to je dôležitý moment, - vysvetľuje profesorka Katarína Horáková.
.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Knihu si môžete objednať po kliknutí na obálku.
.