Silná hnačka patrí medzi najúčinnejšie obranné mechanizmy organizmu. Telo sa zbavuje škodlivých látok a baktérií, ktoré vyvolali zápalový stav slizníc žalúdka a čriev. Prečo vlastne vzniká hnačka?
Hnačka môže byť aj výsledkom stresu, určitej stravy, naznášanlivosti mlieka a rozličných črevných ochorení, napríklad divertikulózy alebo syndrómu dráždivého čreva. Mimoriadne ohrození hnačkou sú ľudia, ktorí cestujú do exotických krajín, kde môžu konzumovať infikované potraviny, vodu alebo neznáme potraviny, pričom ich črevá kolonizujú nové baktérie. Vo väčšine prípadov ide o krátke a ľahké ochorenie. Výnimkou je hnačka detí a seniorov, kde hrozí dehydratácia v dôsledku straty tekutín.
Poznáme štyri mechanizmy vzniku hnačky
Poznáme štyri mechazmy vzniku hnačky, ktoré sa môžu vyskytovať jednotlivo, ale sa navzájom prekrývajú. Hnačka vzniká pri:
1. nahromadení látok viažúcich vodu v čreve. Ich pôsobením dochádza k prestupu tekutiny z organizmu cez črevnú stenu, následkom čoho v hrubom čreve nemôže nastať zahustenie stolice, lebo voda je viazaná na tieto látky.
2. nadmernom vylučovaní soli a vody bunkami črevnej sliznice z rôznych príčin, alebo pri neschopnsti týchto buniek vstrebávať vodu z črevného obsahu.
3. narušení hybnosti čreva, tak pri spomalení črevných pohybov ( prispieva k množeniu patogénnych baktérií, plesní, húb a podobne), ako aj pri zrýchlení (nie je čas na dostatočné trávenie a vstrebani živín a vody).
4. zápale črevnej sliznice, ktorý sa druhotne objavuje pri mnohých ochoreniach.
Ktorýkoľvek z týchto mechanizmov môže byť spustený bakteriálnou infekciou (Salmonela, Shigella a podobne), infekciou vírusmi ( Rotavirus, Adenovirus a tak ďalej), či prvokmi ( Entamoeba histolytica, Cryptospridium parvum a podobne). Príčinou môžu byť aj niektoré lieky, ako napríklad preháňadlá, antibiotiká, antacidá, diuretiká a niektoré lieky proti dne. Nadmerný príjem alkoholu a potravinové alergie patria medzi ďalšie spúšťače, ako aj diabetes mellitus, hypertyreóza (zvýšená funkcia štítnej žľazy) a niektoré druhy rakoviny.
Knihy, ktoré vám zmenia život!
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
Ako sa zbaviť hnačky?
Silná hnačka patrí medzi najúčinnejšie obranné mechanizmy organizmu. Telo sa zbavuje škodlivých látok a baktérií, ktoré vyvolali zápalový stav slizníc žalúdka a čriev. Práve očistná úloha hnačky spôsobuje, že sa neodporúča hneď užívať tablety proti hnačke. Lepšie je vydržať nepríjemné, ale spravidla krátkodobé ťažkosti. Nevyhnutné je však prijímať dostatok tekutín, aby sa v organizme doplnil úbytok vody aj minerálov a predišlo sa tak odvodneniu.
.
Hľadáte výživové doplnky, ktoré potešia vaše črevá?
Inubitabs
je vyrobený z čakanky obyčajnej (Cichorium intybus), ktorá je zdrojom inulínu.
Tento 100% prírodný inulín sa získava z koreňa čakanky.
Inulín je druh rozpustnej vlákniny, je živnou pôdou pre prospešné črevné
baktérie, môže prispieť k správnemu zažívanie. Odporúča sa v rámci starostlivosti o črevnú flóru,
ktorá býva narušená napr. nevhodnou stravou, užívaním antibiotík, počas ciest do zahraničia.
Kedy vyhľadať lekára?
K lekárovi však treba ísť rozhodne vtedy, keď hnačka trvá dlhšie ako dva dni a sprevádza ju horúčka či silé brušné kŕče. Medzi znepokojujúce príznaky patrí tiež vyrážka či žltačka (pokožka a očné bielka zožltnú), trvalé zoslabenie organizmu a výskyt krvi, hnisu alebo slizu v stolici.
.
Čo robiť, keď sa objavia príznaky hnačky?
Veľa pime. Na doplnenie úbytku glukózy a minerálnych soli je potrebné podávať predovšetkým nápoje obsahujúce soľ a cukor. Vhodné sú takzavné športové a rehydratačné nápoje. K náhrade telesných tekutín prispievajú aj bylinkové odvary. Niektoré majú utišujúce účinky na tráviace ústrojenstvo. Vypite po troškách tri šálky ďumbierového čaju, ktorý má antiseptické a protizápalové účinky.
Náš tip!
Rehydratačný nápoj si môžete pripraviť aj sami. Rozpustíme jednu kávovú lyžičku kuchynskej soli a osem lyžičiek medu alebo cukru v litri prevarenej vody. Odborník odporúča vypiť liter rehydratačnej tekutiny keždé dve hodiny (asi 150 ml každých 15 minút). Tento jednoduchý roztok dopĺňa zásoby telesných tekutín rýchlejšie ako samotná voda. Od roku 1974, keď boli objavené jeho účinky, zachránil doslova milióny životov a v lekárskom časopise Lancet bol označený za "najväčší lekársky prelom 20. storočia".
Čítali ste už?
Problémy, ktoré spôsobuje priveľa vitamínov