Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) – nazývaná aj bylina nesmrteľnosti, u nás ako Ženšen päťlistý. Mnohí odborníci ju pokladajú za najzdravšiu a najliečivejšiu bylinu sveta, za zázračný elixír mladosti.
Je známe, že obyvatelia horských oblastí južnej Číny, kde pravidelne pijú čaj z jej lístkov, sa dožívajú vysokého veku až sto rokov a takmer nepoznajú ochorenie na rakovinu. Táto nenáročná rastlinka má mimoriadne a mnohostranné liečivé účinky.
Články o bylinkách a ich liečivých účinkoch si môžete prečítať aj tu: Bylinky a ich liečivé účinky
POMÁHA PRI MNOHÝCH CHOROBÁCH
Pozitívne vplýva na fyzickú aj psychickú rovnováhu, podporuje imunitu, zvyšuje aktivitu NK, čo je druh cytotoxických lymfocytov, zabíjajúcich v tele rakovinové bunky a vírusy. Reguluje hladinu cholesterolu v krvi, znižuje hladinu „zlého“ LDL a zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu. Je silným vnútrobunkovým antioxidantom, chráni pred voľnými radikálmi, zvyšuje produkciu bielych krviniek, znižuje hladinu cukru v krvi, chráni pečeň pred toxickými látkami a napomáha tak pri liečbe hepatitídy a cukrovky.
Spomaľuje tiež agregáciu krvných doštičiek, čím zabraňuje vzniku mozgového a srdcového infarktu, reguluje krvný tlak, pozitívne pôsobí na dýchacie i vylučovacie ústrojenstvo. Má upokojujúce účinky, priaznivo vplýva na rozkolísaný nervový systém, lieči nespavosť a depresiu.
.
RASTLINA NESMRTEĽNOSTI
Jiaogulan nemá žiadne toxické účinky, a to ani pri nadmerných množstvách. Túto nenáročnú popínavú rastlinu môžeme po celý rok pestovať v črepníku aj doma, v interiéri aj v exteriéri, je vhodná i do závesných nádob. Dobre sa jej darí vo vlhkej záhradnej zemine s mierne kyslým až mierne alkalickým pH. Je odolná voči mrazu do -18 °C. Čaj z lístkov Jiaogulanu má príjemnú sladkú chuť a vôňu.
Čínsky vedci natrafili na Jiaogulan pri hľadaní nového prírodného sladidla v odľahlých dedinách v horskej oblasti provincie Guizhou. Miestni obyvatelia sa na ňu odvolávali ako na rastlinu nesmrteľnosti - a percento ľudí starších ako 100 rokov v týchto dedinách bolo oveľa vyššie ako priemer obyvateľstva, čo viedlo k veľkému nárastu spotreby Gynostemma pentaphyllum. Po analýze obsahu sa zistilo, že rastlina má - podobne ako ženšen - vysokú koncentráciu saponínov. Predpokladá sa, že bylina má utišujúce účinky na stres, poruchy spánku a vysoký krvný tlak a tiež že znižuje hladinu cukru v krvi. Krehké listy so sviežou zelenou farbou a ľahkou sladkou chuťou sladkého drievka sa používajú varené ako špenát alebo surové ako šalát. S čerstvými alebo sušenými listami môžete tiež pripraviť aromatický, sladký bylinný čaj.
Použitie:
- užívajú sa listy tak v čerstvom ako i v sušenom stave do čajov
- lúhujeme po dobu 3 minút a výluh konzumujeme
- čerstvé mladé výhonky môžete nasekať i do šalátov
- dajú sa macerovať suché listy v panenskom olivovom oleji, v alkohole alebo v jablčnom octe
.
_______________
.
Vedeli ste, že...?
Chráňte si bunky, chránite si zdravie!
.
PREVENCIA PROTI ONKOLOGICKÝM OCHORENIAM
- Trápi vás oslabená imunita alebo trpíte chronickým zápalom?
- Viete ako predchádzať onkologickým ochoreniam?
- Týkajú sa vás poruchy autistického spektra?
.
Profesorka Katarína Horáková bola členkou bádateľskej skupiny slovenských vedcov pri vyskume izotiokyanátov na Fakulte chemickej a potravinárskej technologie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Ako vôbec prvá na svete objavila, koncom 50. rokov 20. storočia, protirakovinový účinok prírodného izotiokyanátu - sulforafanu - na ľudských rakovinových bunkách in vitro. Dosiahnuté výsledky uverejnila spolu s kolektívom v roku 1968 v onkologickom časopise SAV Neoplasma.
Prof. Katarína Horáková spomína: „Je mi cťou, že som mala tú možnosť pred viac ako polstoročím byť súčasťou pionierskeho výskumného tímu izotiokyanátov. Byť pri odhalení existencie sulforafanu a jeho protinádorového účinku.“
Inšpirovala mnohých vedcov, ktorí ešte aj dnes skúmajú a odhaľujú obrovský ochranný a liečebný potenciál sulforafanu bez vedľajších nežiaducich účinkov.
Zaujali vás tieto slová? Potom si isto pozrite priložené video a prečítajte si aj nižšie uvedené články!
.
..
ŠIROKÝ OCHRANNÝ ŠTÍT
.
Uznania za objav sa dožila po 60 rokoch. Naši vedci to nikdy nemali ľahké. Za socializmu, ani po ňom.
Pred šiestimi desaťročiami ako prvá vedkyňa na svete objavila protirakovinový účinok prírodnej látky,
ktorá sa nachádza v brokolici. Úspech Kataríny Horákovej by dnes obletel svet.
Ibaže výsledky výskumu v čase socializmu v zahraničí publikovať nemohla.
Až po mnohých rokoch - po páde "železnej opony" - pani profesorke zazvonil telefón z Ameriky.
Viac o ochrannom štíte brokolice proti rakovine sa dozviete po vzhliadnutí si videa.
Zdroj: TV Markíza, relácia Reflex, 18. novembra 2020
.
Reflex, TV Markíza: BROKOLICA PROTI RAKOVINE
_________________________________________
..
CHCETE VEDIEŤ VIAC O ÚČINKOCH SULFORAFANU?
Neprehliadnite!
.
Ešte ste nepočuli o účinkoch sulforafanu?
Vedci už odhalil také neuveriteľné množstvo jej ochranných a liečivých účinkov,
že sa to skôr môže zdať ako reklama než skutočnosť.
Tu sa dozviete nielen o účinkoch tejto diétnej chemoprotektívnej látky - nutraceutika,
ale aj doslova neuveriteľný osud jej vzniku a o tŕnistej ceste od objavu až k pretaveniu do formy výživového doplnku.
.
Pri objavení sulforafanu boli prví slovenskí výskumníci!
Viac sa dozviete po kliknutí na jednotlivé obrázky
Sulforafan a ja - neuveriteľný príbeh ♣ Čo je sulforafan? ♣ Sulforafan - dokonalý štít proti rakovine
.