Ak sa chcete zbaviť prebytočného tuku, nemusíte sa neustále potiť v posilňovni. Vyskúšajte do svojho cvičebného plánu zaradiť aj špeciálne dychové cvičenie. A dychové cvičenia vám pomôžu aj pri problémoch so spánkom. Ako na to?
Cvičenie nie je dôležité len pre našu telesnú krásu. Vďaka pravidelnému cvičeniu posilňujeme imunitný i srdcovocievny systém. Má tiež veľký vplyv na našu náladu. Je dokázané, že ak trpíte úzkosťami alebo depresiami, či len bežnou melanchóliou, cvičenie je jedným z najlepších liekov, a to práve vďaka hormónom, ktoré sa počas neho uvoľňujú.
Autorky:
prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
PhDr., Mgr. Katarína Skybová
ČO NAJVIAC POHYBU DENNE
„Ak si chceme udržať dobrú telesnú kondíciu a súčasne byť v dobrej psychickej pohode, je pre nás dobré denne mať čo najviac pohybu. Nech už na to používame akékoľvek metódy, pozitívny účinok sa obyčajne čoskoro dostaví. Rozhodujúca je pre nás výdrž, lebo len ten, kto pravidelne cvičí, môže rátať s úspechom. Preto by sme mali pravidelne cvičiť každý deň, a to 20 až 30 minút. Efekt sa dostaví rýchlejšie, ak cvičíme ráno aj večer,“ vysvetľuje Katarína Horáková autorka knihy ODDELENÁ STRAVA PRE ZDRAVIE.
DYCHOVÉ CVIČENIE NA ODBÚRANIE TUKU
Ak sa chcete zbaviť prebytočného tuku nemusíte sa neustále potiť v posilňovni. Vyskúšajte do svojho cvičebného plánu zaradiť aj špeciálne dychové cvičenie. „Stres spôsobuje zväčšenie tukových buniek! Tieto sa nafúknu a vsunú sa medzi vlákna väzivového tkaniva kolagén a elastín. Čo urobí nešportový typ proti tomu? Musí hlbšie dýchať!,“ radí Katarína Horáková.
SPRÁVNE DÝCHANIE
Sadnite si a 10-krát nosom vdychujte a ústami vydychujte. Pomaly, pričom výdych je dlhší ako nádych. Takto sa upokojíte a to zabráni tukovým bunkám aktivovať sa.
SÚ DOMÁCE PRÁCE DOSTATOČNOU NÁHRADOU ZA CVIČENIE?
Mnoho žien si povie, veď som sa dnes narobila dosť, načo by som cvičila. Pozor, úplne takto to nefunguje. Cielené cvičenie nie je rozhodne to isté ako varenie, pranie, umývaní dlážok, i keď i to nás určite poriadne unaví.
.
Nechýbajú tieto knihy vo vašej knižnici?
Objednať si ich môžete po kliknutí na obálku.
NIE JE TO ROVNOCENNÁ ALTERNATÍVA
„Bežné domáce prace nie sú vhodnou alternatívou k cvičeniu, keďže ich intenzita neprevyšuje 40 percent maximálnej tepovej frekvencie. Väčšina domácich prac má priveľmi nízku intenzitu zaťaženia, a preto ich nemôžeme považovať za vhodnú náhradu cvičenia. Výnimkou je len čistenie kobercov, alebo umývanie okien, či iné fyzicky náročne práce, ktoré dnes však vykonávame iba príležitostne,“ vysvetľuje Katarína Skybová vo svojej úspešnej knihe ZOŠTÍHĽOVACIA DIÉTA.
KEDY JE POHYBOVÁ AKTIVITA ÚČINNÁ?
Na to, aby bola pohybová aktivita účinná, musíme ju vykonávať pravidelne (minimálne dvakrát týždenne) po určitý čas – aspoň 30 minút, optimálne 45 až 60 minút. Cvičiť musíme aj v správnej intenzite zaťaženia. Keďže sa vekom znižuje fyzická zdatnosť organizmu, prirodzene sa znižuje aj intenzita cvičenia. So stúpajúcim vekom by sme preto mali zvyšovať frekvenciu cvičenia a cvičiť pravidelne viackrát v týždni. Frekvencia cvičenia dvakrát týždenne sa považuje za minimum.
V publikácii ZÚFALÁ NESPAVOSŤ: Prečo nemôžem spať? sa profesorka Katarína Horáková okrem iného zaoberá aj radami na dobrý nočný spánok. Ponúka 21 rád ako na to. V 10. rade hovorí aj o dýchaní: Zaveďme určité návyky ako meditácie, hlboké dýchanie, aromaterapiu alebo sa oddávajme masáži svojho partnera. Cieľom je nájsť niečo, čo nám dá pocit uvoľnenia. Opakujme to každý deň pred spaním, a tak sa zbavíme napätia. Ostatné rady a mnoho iných odporúčaní na zlepšenie spánku nájdete v jej novej knihe, ktorú napísala spolu s Jozefom Budinským ZÚFALÁ NESPAVOSŤ: Prečo nemôžem spať?
NERV POKOJA
Téme dýchania sa venuje aj spoluautor publikácie Jozef Budinský. Pýta sa: Čo je dôležité pre spánok? Pre spánok je veľmi dôležitý parasympatikus – možno ho označiť ako „nerv pokoja“, keďže slúži metabolizmu, regenerácii a tvorbe telových rezerv. Stará sa o pokoj, oddych a šetrenie sa. Parasympatikus nemôžeme vedome riadiť, môžeme sa však pokúsiť ovplyvňovať ho – napríklad pomocou koherentného dýchania. Koherentné dýchanie, ako jedna z mála terapeutických metód, sa považuje za najúčinnejšiu pre kvalitný spánok. Je to samostatná kapitola – terapia sám so sebou – jednoduchý neinvazívny prístup kdekoľvek a za akýchkoľvek podmienok. Stačí mať moderný telefón, aplikáciu a slúchadlá. Viac sa dočítate v ZÚFALÁ NESPAVOSŤ: Prečo nemôžem spať?
.
MÁTE PROBLÉMY SO SPÁNKOM?
Publikáciu si môžete objednať po kliknutí na obálku.
.
.
.
PRE VŠETKY MAMIČKY
..
.
.