Mnohí z nás si vôbec neuvedomujú, že jedlo, ktoré konzumujeme, môže priamo ovplyvniť našu náladu i psychický stav. Niekedy sami podvedome siahame po tých druhoch jedál, ktoré mozgu pomáhajú vytvoriť potrebné hormóny. Viete, čo treba jesť?
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
.
Veľa vitamínu C
Podľa profesorky Kataríny Horákovej, autorky knihy Ako mať zdravý mozog v každom veku, odborníci odporúčajú jesť denne päť menších porcií jedál, vždy s bohatým obsahom vitamínu C, aby sme načerpali viac „psychosurovín“ do buniek mozgu a nervov. „Obzvlášť bohatými na vitamín C sú ovocné druhy ako kivi, pomaranče, citróny, maliny, jahody, egreše, čierne ríbezle, jošta, černice, šípky a rakytník. Zo zeleniny sem patrí zelená paprika, kaleráb, ružičkový kel, zelený hrášok, špargľa, kôpor, karfiol, brokolica, petržlenová vňať aj pažítka,“ vymenúva pani Horáková.
Viac sacharidov
Ak ste bez nálady, máte depresívne alebo úzkostné sklony je veľmi pravdepodobné, že vám chýba serotonín. Jeho produkciu zvýšite, ak siahnite po potravinách bohatých na sacharidy. Nie všetky sacharidy sú však schopné rovnako ovplyvniť náladu. „Najlepší spôsob konzumácie sacharidov je vo forme celozrnných cereálií a zložených sacharidov. Prečo? Tieto potraviny sa v tráviacom trakte rozložia postupne až po dlhšom čase a tým udržujú konštantný prítok serotonínu do nášho tela. Ideálne sú celozrnné cestoviny, zelenina a ovocie bohaté na škrob, zemiaky, cereálie (najlepšie ovsené vločky), chlieb, ryža natural a podobne,“ vysvetľuje profesorka Katarína Horáková, autorka knihy Ako mať zdravý mozog v každom veku.
.
Netrpíte stresom? Vyčerpaním? Únavou?
.
Vitamín B1
Podráždenosť, nervozita, emocionálna nestabilita – to sú signály hovoriace o nedostatku vitamínu B1. Obohaťte svoj jedálniček o slnečnicové semená, pšeničné klíčky, pistácie, celozrnné obilie, pohánka, pivovarské kvasinky, nelúpaná ryža, zelený hrášok, zemiaky.
Bylinky pre šťastie
K pocitu šťastia môžu prispieť aj bylinky. Majorán, šalvia, tymián obsahujú vápnik, ktorý prispieva k pocitu šťastia. „Vápnik v sypaspiách – v spojoch buniek mozgu a nervov – je veľmi dôležitý. Iba vtedy, ak prijímame dostatok vápnika, môžu prenášače nervového vzruchu – dopamín a noradrenalín – putovať ako sladký med celou sieťou nervov a urobiť nás šťastnými – a to je dôležitý moment,“ konkretizuje odborníčka.
Chcete mať krásne bylinky v záhrade alebo na balkóne?
Objednajte si v eShope Zelený ježko - kliknite na obrázok.
.
Tieto a ďalšie zaujímavosti uvádza profesorka Katarína Horáková v reedícii knihy Ako mať zdravý mozog v každom veku.
.