Často sa označujú ako vitamín P. Flavonoidy chránia rastlinné bunky. Keď sa zapoja do nášho metabolizmu, pokračujú vo svojom požehnanom diele tak isto, ako to vykonávajú v rastlinách. Existuje asi 7 000 rôznych flavonoidov, väčšinou sú farebné, dávajú napríklad bobuliam ich prekrásnu červenú alebo modrú farbu. To, že sa zhromažďujú pod šupkou ovocia a zeleniny, má svoje opodstatnenie v tom, že svojou farbou, vôňou alebo pachom priťahujú alebo odpudzujú nebezpečný hmyz.
Tak, ako je mnohotvárny svet rastlín, mnohotvárna je i štruktúra molekúl flavonoidov. Tým, že chránia vitamín C pred oxidáciou, môžu zvýšiť efekt tejto látky pre imunitu až 20-násobne. Medzi flavonoidy patria známe látky ako citrín, hesperidín, rutín, kvercetín, proantokyanidíny, resveratrol, fenolkarboxylové kyseliny. Podobne ako vitamíny B tvoriace jednu rodinu, sú tiež vitamín C a fl avonoidy v našom metabolizme samostatným spoločenstvom a patria medzi najdynamickejšie zbrane nášho imunitného systému.
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
Čo viedlo k zvýšenému záujmu o flavonoidy?
V minulosti sa väčšina peňazí vyčlenila na výskumné programy zaoberajúce sa predovšetkým antioxidačnými vlastnosťami vitamínov C, E a beta-karoténu. Oneskorene sme si uvedomili, že medzi veľkým počtom látok so schopnosťou vychytať a znižovať tvorbu voľných radikálov, sa vyníma skupina látok nazývaných flavonoidy. Zrazu bol o ne veľký záujem, hoci sa objavili už v tridsiatich rokoch 20. storočia. Tvoria neodmysliteľnú súčasť našej potravy a sú zložkou mnohých liečivých rastlín.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky
Červené víno a flavonoidy
Na túto otázku našiel odpoveď Dr. Roger Corder, profesor z Výskumného ústavu Williama Harveya v Londýne. Svoj výskum zameral na vzťah medzi cukrovkou a chorobami srdca. Jeho cieľom bolo objaviť nové spôsoby liečenia týchto neustále vážnejších zdravotných problémov. Spolu so svojím tímom sledoval niekoľko skupiniek ľudí, ktorí sa dožili sto rokov. Výskum poskytol preniknutie do podstaty typov vín, ktoré sú najlepšie pre dlhotrvajúci zdravý život. Tento výskum dokázal, že francúzky paradox nie je štatistická chyba. Dokázal, že nie resveratrol a kvercetín, ako sa dovtedy myslelo, ale procyanidíny vyskytujúce sa vo víne sú najúčinnejšie.
Kde ešte sú proantocyanidíny?
Proantocyanidíny predstavujú skupinu kondenzovaných flavonoidov, ako sú procyanidíny, prodelfinidíny a propelargonidíny, ktoré sa nachádzajú okrem červeného vína aj v mnohých rastlinách. Najviac v jablku, v kôre borovice, v škorici, v kakau, v semenách grepu, v grepovej šupe. Aj čučoriedka, brusnica, čierne ríbezle, zelený čaj alebo čierny čaj obsahujú proantocyanidíny. Avšak najviac sa ho nachádza v plodoch arónie čiernoplodej (Aronia melanocarpa, nesprávne nazývaná čierna jarabina). Plody dozrievajú začiatkom septembra. Spracúvame ich ako šťavu, čaj, kompót či džem. Dá sa bežne pestovať, dokonca sa vysádza na sídliskách ako okrasný ker.
Prečo v niektorých oblastiach Európy muži žijú dlhšie?
Epidemiologické štúdie dokázali, že dve populácie v Európe dlho žijú napriek tomu, že nekonzumujú zdraviu prospešnú „Stredomorskú diétu“... Ľudia v provincii Nuoro na Sardínii a v oblasti Gers v stredných Pyrenejách juhozápadného Francúzka. Zaujímavé je, že zvlášť muži žijú dlhšie. Vína z týchto regiónov majú 10-krát vyšší obsah procyanidínov v porovnaní s ostatnými červenými vínami. To preto, lebo prevažnú časť na výrobu tunajšieho vína tvorí na fl avonoidy bohaté hrozno Tannat. Okrem toho tradičná technika výroby vína, kde šupka a semená hrozna ostávajú v kontakte počas fermentácie a m