Nemusí to byť len stresmi a kopcom problémov, ktoré určite ťažia každého z nás. Na to, aby sme vedeli zaspať a mali kvalitný plnohodnotný spánok potrebujeme aj niektoré živiny.
Za spánok je zodpovedná jedna zo základných stavebných látok bielkovín – tryptofán, z ktorého vzniká melatonín. Okrem toho sú aj na spánok potrebné vitamíny, schopné zmeniť molekulu tryptofánu tak, že nás to uvedie do sladkého spánku. Ide o vitamíny B3, B6 a C.
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
TRYPTOFÁN AKO ZÁKLAD
Profesorka Katarína Horáková, autorka knihy Ako mať zdravý mozog v každom veku, tvrdí: „Keď prežívame veľký stres, počas ktorého sa produkuje nadmerné množstvo žalúdočných kyselín, táto vzácna látka sa zničí už v žalúdku. Zvieratá to majú uľahčené, pretože sú schopné vylúčiť nepotrebný stres a preto majú po celý rok obsah kyselín v žalúdočnej šťave vyrovnaný. Okrem toho je tryptofán ich obľúbenou potravou. Táto látka je prítomná v mladých listoch stromov, krovín a iných rastlín. Vtáky a ryby obľubujú chrobáky, červy, slimáky, komáre a muchy, ktorých hlien a výlučky žliaz obsahujú až 10 percent tryptofánu.“ V gangliách (v nervových uzlinách) mozgu sa nachádzajú určité oblasti, ktoré už poobede nedočkavo čakajú na balíčky tryptofánu, aby z neho najprv urobili serotonín a potom načas molekuly melatonínu.
.
Knihy, ktoré by ste si mali prečítať, zmenia vám život!
.
Pri objednávke kliknite na obálku.
.
BEZ OVOCIA A ZELENINY NEZASPÍME ĽAHKO ANI DOBRE
Serotonín sa na spánkový hormón melatonín premení iba vtedy, ak má náš metabolizmus naporúdzi dostatok pyridoxínu (vitamín B6). Tento vitamín totiž najprv pripojí na molekulu tryptofánu svoju nálož dusíka, aby ju mohol preniesť na molekulu serotonínu, a nakoniec na vlastný hormón spánku melatonín. Podľa profesorky Horákovej ten, kto nemá v krvi dostatok vitamínu B6, sa môže pokojne pozerať na televíziu do polnoci, pretože aj tak bez uvedených látok v tele nezaspí. To isté platí i v prípade, keď nezjeme dostatok vitamínu B3 alebo tryptofánu už najneskôr na obed. Významnú úlohu hrá aj vitamín C.
PREČO SA NIEKTORÍ Z NÁS BUDIA TAK ČASTO V NOCI?
Podľa National Institute of Health (NIH) je pravdepodobnejšie, že sa u starších ľudí viac vyskytuje „ľahký spánok“. „Je to tým, že menej času trávime v hlbokom spánku REM a viac v ľahšej fáze prvého stupňa nonREM, kedy sme náchylnejší na poruchy spánku. Čím ľahší je náš spánok, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa zobudíme,“ vysvetľuje profesorka Katarína Horáková v reedícii knihy Ako mať zdravý mozog v každom veku.
NIEKEDY NÁS RUŠÍ HLUK, INOKEDY POVINNOSTI
Existuje celý rad ďalších príčin, ktoré môžu prerušiť váš spánok. Napríklad nimi môžu byť: bolesť alebo kŕč v dolných končatinách, obavy o zdravotný stav seba, či milovanej osoby, obavy o deti alebo vnúčatá, zlé rodinné vzťahy, ale aj finančné starosti. Stačí, aby ste sa v noci zobudili a váš mozog hneď začne pracovať na plné obrátky, v snahe vyriešiť problémy. Preto sa vám nedarí opäť zaspať.
HORMONÁLNE ZMENY TIEŽ VYVOLÁVAJÚ PROBLÉMY SO SPÁNKOM
Vedci v štúdii uverejnenej v časopise Journal of American Medical Association zistili, že u mužov nad 50 rokov sa v noci zvyšuje stresový hormón kortizol, ktorý narušuje spánok a podľa americkej National Sleep Foundation najmenej 61 percent žien v menopauze má problémy so spánkom. Dobrou správou je, že nemusíme dlhšie trpieť ľahkým spánkom, ktorý sa veľmi často vyskytuje najmä vo vyššom veku – upozorňuje odborníčka.
.
Novinka na knižnom trhu
.
.
.