Pôvabné ružičky s jemnou horkastou chuťou sú typickou zimnou zeleninou. Ružičkový kel, to sú malé guľôčky zložené z drobučkých lístkov. Je obľúbenou a rozšírenou prílohou k mäsu a ozdobou studených mís. Na tanieri pôsobí veľmi elegantne, no okrem estetických predností má aj ďalšie: lahodnú chuť a vysoký obsah liečivých látok.
Ružičkový kel je špeciálny druh, ktorý rastie na vysokých hrubých stonkách. Vďaka pomerne nízkemu obsahu vody má koncetrovanú jemne korenistú chuť. Množstvo účinných látok cítime už na jazyku. Pestuje sa v skleníkoch i vonku na hriadkach. Je veľmi odolný proti mrazu, vďaka čomu sa môže cez zimu nechať v záhradke. Je tak zdrojom čerstvých vitamínov cez zimné mesiace.
Ružičkový kel patrí medzi najmladšie pestované hlúboviny. Prvé zmienky o ňom pochádzajú zo 16. storočia. Neskoršie údaje uvádzajú jeho pestovanie v okolí Bruselu, kde pravdepodobne vznikol. Preto sa v niektorých krajinách volá bruselská kapusta. Je veľmi rozšírený v západnej Európe a v Severnej Amerike. U nás sa pestuje málo.
Ružičkový kel vytvára v prvom roku konzumné časti, ktorými sú ružičky alebo listy, prípadne aj časť dužinatej stonky. Od ostatných hlúbovín sa líši charakteristickou stavbou rastlín. Vytvára stonku, po jej dĺžke sa tvoria v hustej špirále listy a v ich pazuchách sa neskôr vyvíjajú malé hlávky, ktoré nazývame ružičky. Ružičky dorastajú do veľkosti s priemerom 20 až 60 milimetrov. Na jednej rastline býva 20 až 60 ružičiek.
Obsah vitamínov a minerálov v ružičkovom keli
Ružičkový kel obsahuje v 100 g 42 kalórií, 0,3 g tukov, 9 g sacharikov (z toho 2,2 g cukry), 3,8 g vlákniny, 3,4 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, vitamín B1-tiamín, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, C, K a z minerálnych látok obsahuje draslík, mangán, vápnik, sodík, horčík, železo a fosfor. Kel ružičkový pomáha zdolať únavu a dodáva elán, posilňuje nervy, aktivuzuje krvotvorbu a okysličenie buniek, upravuje trávenie, podporuje imunitu, udržuje zdravé kosti, znižuje zápal, zachováva stabilnú hladinu cukru v krvi, atď.
Ružičkový kel a jeho účinky na zdravie
Ružičkový kel pomáha zdolať únavu a dodáva elán
Vďaka vysokej koncentrácií vitamínu B1-tiamínu a B9-kyseliny listovej je kel ružičkový mimoriadne vhodný pre všetkých, ktorí trpia chronickou únavou, podráždenosťou a poruchami koncentrácie, chýba im chuť do života a elán. Kyselina listová pozitívne vplýva na našu náladu, funguje ako transportér hormónov a prenáša nervové vzruchy. Stimuluje tvorbu noradrenalínu.
Ružičkový kel posilňuje nervy
Osoby vystavené stresu, konfliktom a problémom bezpodmienečne potrebujú stravu zameranú špeciálne na posilnenie nervov. Stres a hnev totiž vo zvýšenej miere spotrebúvajú výživné a biologicky aktívne látky z krvi. Konzumáciou ovocia a zeleniny môžeme poskytnúť našim vystresovaným nervom presne to, čo najväčšmi potrebujú. Najlepšou tabletkou proti stresu je ružička kelu.
Ružičkový kel podporuje imunitu
Jednou z najpôsobivejších charakteristík ružičkového kelu je jeho vysoký obsah vitamínu C. Jeden šálka ružičkového kelu obsahuje viac ako 120% denného odporúčaného množstva vitamínu C - antioxidant, ktorý pomáha podporovať vstrebávanie železa a je zapojený do opravy tkanív a imunitnej funkcie.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Knihu si môžete objednať po kliknutí na obálku.
Ružičkový kel znižuje zápal
Zápal je normálna imunitná reakcia, ale chronický zápal môže prispieť k ochoreniam, ako je rakovina, diabetes a srdcové ochorenia. Zlúčeniny nachádzajúce sa v kapustovitej zelenine, ako napríklad ružičkový kel, majú protizápalové vlastnosti. Navyše, ružičkový kel má vysoký obsah antioxidantov, ktoré môžu pomôcť neutralizovať voľné radikály, ktoré môžu spôsobiť zápal. Kaempferol (typ flavonoidu, ktorý sa nachádza v rôznych rastlinách a rastlinných potravinách), jeden z hlavných antioxidantov nachádzajúcich sa v ružičkovom keli, má obzvlášť silné protizápalové vlastnosti.
Ružičkový kel zachováva stabilnú hladinu cukru v krvi
Popri impozantnom nutričnom profile a dlhom zozname zdravotných benefitov môže ružičkový kel tiež pomôcť udržať hladinu cukru v krvi stabilnú. Je to preto, že kel má vysoký obsah vlákniny, čo pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Vláknina sa pomaly pohybuje cez telo bez dozrievania a spomaľuje vstrebávanie cukru do krvi. Zvýšenie príjmu ružičkového kelu popri inak zdravej výžive pomáha udržať hladinu cukru v krvi stabilnú.
Pre spestrenie stravy
Kelom ružičkovým si môžeme spestriť zimnú stravu, lebo dobre prezimuje a môže sa zbierať aj v zime. Ružičky sa podávajú varené, dusené, zapekané alebo vyprážané. Listy sa používajú na prípravu prívarkov a kelových fašírok.
Zdravé recepty
Chrumkavý pečený kel na masle a ďalšie recepty. Kto má rád ružičkový kel, bude nadšený. Ochutnajte!
ČUČORIEDKY NERODIA
V ponuke videorád pribudol nový príspevok s radou, čo robiť ak nám prestanú rodiť čučoriedky.
Pozrieť si ho môžete tu: Videorady Plat4M Books.
Pre lepší rast priesad vám pomôžu mykorhízne huby
(kliknite na jednotlivé druhy myhorhíznych húb - dozviete sa viac o produktoch)
Pestujete ružičkový kel
Zber je aktuálny od jesene. Neškodí mu ani mráz, naopak, po zmrznutí majú ružičky jemnejšiu chuť. Ružižky sa oberajú jednotlivo, alebo spolu so stonkou odrezanou nad hornou a spodnou ružičkou. Najmenší povolený rozmer v II. akostnej triede je 15 mm, v I. triede 20 mm. Na skladovanie sa kel ružičkový nehodí. Krátky čas sa ružičky uchovávajú v chladničke. Najčastejšie sa podávajú ružičky dusené, varené a poliate maslom alebo inou omáčkou či majonézou. Na slávnostnejšie príležitosti sa rôznym spôsobom zapeká alebo vypráža. Je vhodnou prílohou k mäsovým jedlám a súčasťou polievok.
.
Chcete si dopestovať ružičkový kel v záhrade?
Vyskúšajte kvalitné semienka z produkčného domu Franchi
Chcete si dopestovať cibuľu v záhrade?
Viete, ktorá zelenina patrí medzi skutočných otužilcov?
Kel hlávkový je najbližší príbuzný kapuste hlávkovej. V porovnaní s ňou má však hneď niekoľko výhod. Hoci je pravda, že sa nedá použiť na kvasenie, je pestovateľsky menej náročný a oveľa viac mrazuvzdorný. Zvláštnu pozornosť si zaslúžia takzvané adventné odrody určené na prezimovanie, napríklad ‘Arkta’.
Kel ružičkový
Obľúbený je pre jemné ružičky, ktoré získajú ešte lepšiu chuť po miernom premrznutí. Keďže znesú mráz až -17 °C, aj ony môžu zostať na hriadke veľmi dlho bez toho, aby sa znehodnotili. Na prezimovanie v naozaj chladných oblastiach si však vyberajte radšej neskoré a nízke odrody.
Kel kučeravý
Už v staršej literatúre sa označoval ako kučeravá zimná kapusta, práve pre svoju skutočne vysokú mrazuvzdornosť. Spolu s kelom ružičkovým mu tak právom patrí prvá priečka v rebríčku hlúbovinových otužilcov. Okrem nenáročnosti a jednoduchého pestovania je jeho výhodou i postupný zber listov podľa aktuálnej potreby. A to nielen na jeseň, ale aj v zime či v predjarí.
Použité zdroje:
https://zdravopedia.sk/zelenina/kel-ruzickovy-10-ucinkov-na-zdravie