Zo všetkých strán počúvame samé superlatívy a odporúčania na konzumáciu žeruchy. Pre jej pestovanie totiž nepotrebujeme záhradu. Pestovanie žeruchy je nenáročné a rýchle.
Postačí, keď do plytkej misky usteliete vatu, ktorú navlhčíte a posypete drobnými semienkami. Čím svetlejšie stanovište pre ňu nájdete, tým rýchlejšie vám vyrastie.
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc
Čo obsahuje žerucha?
Drobná nenáročná bylinka v sebe dokáže vytvoriť vitamíny A, B1, B3, B6, C, E aj K a minerály draslík, sodík, vápnik, fosfor, železo a jód, ďalej karotín, glykozidy, vápnik, síru, horčík, železo, horčičnú silicu, ale aj iné dôležité látky. Veľmi priaznivo vplýva na látkovú premenu. Jemné lístočky rastlinky obsahujú mnoho chrómu, ktorý je ideálny pri chudnutí - reguluje totiž pocit nasýtenia. Pri pravidelnej konzumácii žeruchy nemáme taký silný pocit hladu.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
.
Skvelé účinky pre ľudí
Aké má táto rastlinka skvelé účinky pre ľudí, ktorých kvári stres a napätie? Žerucha produkuje železo pri malokrvnosti, podporuje imunitu a zintenzívňuje vitalitu. Rastlinka zlepšuje trávenie, odstraňuje pocity únavy. Mnohí lekári zdôrazňujú fakt, že vynikajúco prečisťuje krv a zbavuje telo toxínov. Navyše povzbudzuje činnosť pečene, žlčníka a pankreasu. Zaujímavé je aj to, že pri žuvaní surových lístkov žeruchy sa posilňujú ďasná a zamedzuje sa ich krvácaniu.
Žerucha pomáha tráviť a zlepší náladu
Žerucha pôsobí prospešne na metabolizmus, vďaka čomu býva súčasťou detoxikačných kúr. Jej schopnosť prečisťovať krv a zbavovať telo toxínov bola významná už v antike. Podporuje činnosť podžalúdkovej žľazy, pečene aj žlčníka, vďaka čomu pomáha stráviť aj mastné jedlá. Ak si chcete dopriať niečo ťažké, dokážete to zjemniť aspoň šalátom, v ktorom bude prítomná aj žerucha. Žuvaním drobnej rastlinky si zlepšíte náladu, pretože váš mozog začne vylučovať hormón šťastia serotonín. Zároveň si spevníte ďasná.
Pomáha zvyšovať plodnosť a sexuálnu energiu
Žeruchá obsahuje i väčšie množstvo vitamínu E, čo pomáha zvyšovať plodnosť, ale aj sexuálnu energiu. Chuťovo pripomína reďkovku svojou pikantnosťou a štipľavosťou. Žerucha sa konzumuje výlučne v naturálnom surovom stave. Môžeme ju pestovať aj vonku v záhrade.
.
Edícia Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka
.
Najčítanejšie články na blogu Zelený ježko v septembri
Vysádzanie viniča v záhradke
Mykorhízne huby: Výsadba jahôd
Osem najlepších tipov na jeseň a zimu
Najčastejšie chyby pri reze ovocných stromov a kríkov
Sloní cesnak: Čoraz viac v ponuke najvýznamnejších svetových reštaurácií