Ivan Hričovský: - Na návšteve u mňa bol starší brat z Bratislavy so svojim kolegom, ktorý sa okrem iného venuje už dlhé roky aj pestovaniu drobného ovocia, - napísala mi pani Magdaléna Bálintová z Komárna. - Ocenil moju záhradku, najmä to, že som namiesto tují vysadila pri plotoch záhrady kríčky s drobným ovocím. Vytkol mi však, že mi chýba zemolez. Vraj, ak by som ho mala v záhrade, že keď začne rodiť tento ovocný krík, vychvália ma za to všetci členovia mojej rodiny i susedia. Najmä po tom, keď im dám toto menej známe ovocie ochutnať. Môžem vás požiadať o váš názor?
ZÁHRADA PLNÁ VITAMÍNOV
Kolega vášho brata má veľkú pravdu! Mnohí mladí ľudia si v záhrade miesto drobného ovocia vysádzajú tuje a iné okrasné dreviny. Všetkým odporúčam, aby potešili nielen svoje deti, ale aj sami seba a vysadili si drobné ovocie ako egreše, maliny, ríbezle, čučoriedky, ale aj muchovník či zemolez. Nielen že skrášlia záhradu, ale budú mať ako na podnose a pri ruke chutné ovocie plné vitamínov a zdravia. Úplne inej kvality ako ponúkajú hypermarkety. Zemolez je svetlomilná a vysoko mrazuvzdorná rastlina. Vyžaduje vlhšie pôdy so slabo kyslou až neutrálnou reakciou. Pre rast a dozretie plodov vyžaduje pomerne nízke teploty. Skorý jarný mráz kvety nepoškodí, pri predčasnom kvitnutí hrozí iba nedostatočné opelenie, keďže skoro na jar ešte nelieta hmyz.
ČÍM JE ZEMOLEZ VÝNIMOČNÝ?
Zemolez je atraktívny najmä veľmi skorým obdobím zberu, plody dozrievajú v poslednej dekáde mája až v prvej dekáde júna. V čerstvom stave sú veľmi zdravé. Obsahujú provitamín A, vitamíny skupiny B, rutín (vitamín P), vitamín C, pektíny a farbivá. Majú o 50 percent viac polyfenolov a dokonca až dvakrát viac antioxidantov ako čučoriedky. Vhodné sú aj na spracovanie do kompótov, džemov a na mrazenie.
KTORÉ OVOCIE DOZREJE AKO PRVÉ?
Po dlhých zimných mesiacoch sa každý záhradkár už teší na prvé šťavnaté plody, ktoré si odtrhne vo svojej záhrade. Na ktorých z nich si pochutíme najskôr? V posledných rokoch pribudol v našich záhradách veľmi skorý ovocný druh zemolez kamčatský. Je to ker vo veľkosti kríčkovej ríbezle, ktorý kvitne extrémne skoro a jeho plody dozrievajú už od polovice mája. Plodmi sú valčeky modrej farby veľkosti 1 až 3 centimeter, v závislosti od odrody. Sú sladkokyslej chuti, ktorou pripomínajú čučoriedky. Konzumujeme ich prevažne v čerstvom stave, výborné sú aj ako prídavok do jogurtu či do cereálií, vyrábajú sa z nich tiež skvelé kompóty a likéry. Medzi najznámejšie odrody zemolezu kamčatského patria Sinoglaska, Dlinoplodna, Atut, Duet, Karina, Wološebnica, Czeljabinka či Morena. Medzi najskoršie ovocné druhy patrí aj muchovník, ktorý býva často označovaný ako aljašská čučoriedka. Vzhľadom i chuťou plodov čučoriedky skutočne pripomína. Pestujeme ho vo forme kra, ktorý v záhrade udržujeme vo výške približne dva metre. Kry okamžite po výsadbe vstupujú do plodnosti, modré až modročierne bobule plodia na rôzne dlhých strapčekoch. Na trhu je dnes množstvo odrôd, medzi najkvalitnejšie a najdostupnejšie patria Martin, Smoky, Pembina, Prince William, Honeywood a Northline.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na blogu Zelený ježko radí nájdete aj články:
Kedy rezať ovocné stromy a kry
Zapíjať jedlo, či nie?
Zeleninová záhrada: Opatrenia po výseve
Deväť druhov najlepšej jarnej zeleniny a korenín sezóny
Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
Čo by mal jesť budúci otec?
Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
PESTOVANIE ZEMOLEZU
Ďalšiu otázku som dostal od Júliusa Bera z bratislavskej Vrakúne: - Pred dvoma rokmi som zasadil tri rôzne odrody zemolezu – hnedú, modrú a čiernu. Chuťovo sú vynikajúce, deti ich doslova milujú a hnedé dozrievajú už koncom mája – ako vôbec prvé ovocie v záhrade. Ako treba zemolez hnojiť a ako tvarovať?
VYŽADUJE SA SLNEČNÉ UMIESTNENIE
Zemolezu sa najlepšie darí vo výživnej piesočnato-hlinitej alebo hlinito-piesočnatej pôde so slabo kyslou pôdnou reakciou. Vyžaduje si slnečné umiestnenie. Pôdu možno obohatiť organickým materiálom použitím rozloženého hnoja alebo kompostu k rastlinám – pri trojročných v dávke asi 10 až 15 kilogramov na ker. Dopĺňanie je vhodné opakovať každé dva až tri roky. Rastliny z kontajnerov minimálne jednoročné možno vysádzať kedykoľvek počas obdobia vegetácie. Veľkou výhodou zemolezu je, že netrpí skoro žiadnymi chorobami a neohrozujú ho ani škodcovia.
ZMLADZOVANIE RASTLÍN
Pre zlepšenie opelenia a oplodnenia sa odporúča vysádzať aspoň dve odrody. Pri výsadbe rastlinu sadíme o jeden až dva centimetre hlbšie ako bola v kontajneri, dobre utlačíme a namulčujeme rašelinou alebo kôrou. Nezabudneme pridať ku koreňom mykorhízne huby. Tvarovanie rastlín sa do päť rokov obmedzuje na odstraňovanie poškodených a polámaných konárov, staršie rastliny je potrebné primerane zmladzovať odstraňovaním starých alebo príliš tenkých konárov. V neskorších rokoch po výsadbe je ker už bujnejšie rozrastený, a vtedy začína byť jeho rez nevyhnutný. Vhodné sú predovšetkým zmladzovací a presvetľovací rez. Robí sa na jeseň po opade listov alebo veľmi skoro na začiatku roka ako predjarný rez najneskôr do začiatku pučania kríkov. Skracujeme len staršie kostrové konáre pri mieste, kde vyrastajú mladšie rozkonárujúce sa výhonky.
Môžeme u starších kríkov urobiť aj radikálny zmladzovací rez prezývaný rez na hlavu. Robíme ho v rovnakom čase ako presvetľovací rez. Zrežeme všetky kostrové konáre vo výške okolo 40 centimetrov nad zemou. Nižšie už nerežeme, pretože v najspodnejších častiach kostrových konárov už nebývajú spiace púčiky.
MYSLITE NA OCHRANNÉ SIEŤKY
Miroslav Kahúnek z Čadce profesora Ivana Hričovského oslovil takouto otázkou: - Už päť rokov mám v záhrade rôzne odrody zemolezu kamčatského. Je vôbec prvým dozrievajúcim ovocím v záhrade. Ako možno chrániť kríky pred náletmi vtákov?
Ochranné siete proti vtákom slúžia na ochranu úrody, najmä viniča, jahôd, čerešní pred náletmi vtákov, ktoré môžu spôsobiť výrazné straty na úrode. Ochrannú sieť stačí iba rozprestrieť a natiahnuť na strom alebo ker, ktorý má byť chránený. Sieť natiahnutá na strome nebráni stromu v raste plodov. Myslite už teraz na to, aby ste neprichádzali o časť úrody už predtým, ako si na plodoch pochutnáte. Prvými ohrozenými plodmi na kríkoch je zemolez. Preto ich je vhodné v čase dozrievania plodov prikryť pod sieťku, aby sa k tmavomodrým podlhovastým bobuľkám operence nedostali a neobrali nás o chutnú úrodu. Výhodou zemelezu je, že si vyžaduje iba minimálnu starostlivosť, kríky dorastajú do výšky až jeden a pol metra. Plody sú plné antioxidantov, vhodné najmä pre tých, ktorí majú oslabenú imunitu.
.
Knihy z edície AKO NA TO?