Staré ochorenie, ako je rakovina, si vyžaduje starý spôsob liečby. Väčšina korenín má silné liečivé vlastnosti, čo je presne dôvod, prečo sa využívali po tisíce rokov ešte pred príchodom modernej, syntetickej, na báze liekov založenej medicíny. Jednou z nich je kurkuma, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou najmä indickej kuchyne. Bude sa kurkumín, svetložltý flavonoid v žltom koreni kurkuma, využívať pri liečbe rakoviny?
Kurkuma sa už od pradávna využíva v kuchyni, ale aj v prírodnej medicíne. Je to korenie žltej až oranžovej farby, korenistej vône a mierne pálivej chuti. Získava sa z rastliny Curcuma longa a tvorí základnú zložku karí korenia, ktoré sa výdatne používa v ázijskej kuchyni. V ajurvédskej medicíne sa kurkuma používa na liečenie rán, zápalov a nádorov. V Indii, kde sa kurkuma používa v širokom meradle, je výskyt štyroch, v západných krajinách (vrátane Slovenska) najrozšírenejších druhov rakoviny - hrubého čreva, prsníka, prostaty a pľúc - až desať krát nižší. Pripisuje sa to hlavne kurkume resp. jej primárnej zložke - kurkumínu.
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
Kurkumín je primárna aktívna zložka kurkumy, ktorá vykazuje viac ako 150 potenciálnych terapeutických aktivít, zahrňujúcich antioxidačné, protizápalové a protirakovinové vlastnosti. Presvedčujú nás výsledky výskumu o tejto molekule, uverejnené v obrovskom počte publikácií. Kurkumín - ako aj iné flavonoidy - je silný antioxidant. to znamená, že má schopnosť vyhchytávať voľné radikály, ktoré podporujú vznik mutácií, meniacich zdravé bunky na nádorové. Aj preto sa zaraďuje do niektorých schém protinádorovej terapie.
.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Kurkuma – okrem znižovania rizika výskytu nádorových ochorení má i celý rad ďalších pozitívnych vlastností:
- posilňuje imunitu,
- napráva zápalové poruchy tráviacej sústavy (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba),
- zlepšuje činnosť pečene, lieči pečeňové problémy (spolu so zázvorom),
- posilňuje žalúdok,
- znižuje vysokú hladinu cholesterolu,
- podporuje vylučovanie žlče,
- chráni pred chorobami spojenými s oxidačným stresom,
- ovplyvňuje pozitívne procesy pri zápalových poškodeniach kĺbov (reumatoidná artritída),
- zlepšuje činnosť mozgu a znižuje riziko výskytu Alzheimerovej choroby.
..
.
.
Je kurkumín prírodné liečivo proti rakovine?
Vedci z MD Anderson Cancer Center Texas vyhlásili: “Nenašli sme rakovinu, ktorá by odolala kurkumínu”. Ten istý názor majú aj ďalšie významné americké rakovinové centrá výskumu (University of California, Los Angeles, Emory School of Medicine, Atlanta, Tufts University, MA a pod.). Na základe výsledkov sľubných predklinických štúdií, v ostatných rokoch sa konečne začal overovať chemopreventívny účinok kurkumínu i na človeka. Štúdie potvrdili, že táto látka môže dokonca liečiť niekoľko druhov rakoviny, vrátane prostaty a hrubého čreva. Exotické korenie si vie poradiť i so vznikom melanómu, keďže spôsobuje zánik chorých buniek kože.
Prečo je celá kurkuma neúčinná
Žiaľ, na dosiahnutie klinicky relevantných výsledkov, korenie neobsahuje dostatočné množstvo kurkumínu. Koreň kurkuma obsahuje len asi 3 % kurkumínu. Ďalším obmedzením kurkumínu ako terapeutického činidla, je fakt, že sa zle absorbuje, a preto je jeho hladina v krvi nedostatočná. Keď sa totiž užíva vo svojej surovej podobe, sme schopní absorbovať len asi 1 % z prítomného kurkumínu.
Ak chceme získať všetky výhody, ktoré kurkumín ponúka, musíme vyhľadať len 100 % certifikovaný organický extrakt z koreňa, s aspoň 95 % obsahom kurkuminoidov. Už pred rokmi priemyselné odvetvie vyvinulo takýto výživový doplnok. Jeho nevýhodou však je, že pri perorálnom užívaní kapsúl (napriek 95 % koncentrácii), iba 1 % percento kurkumínu sa absorbuje. S cieľom získať dostatočné množstvo kurkumínu v krvnom riečisku, s postačujúcim terapeutickým účinkom, ľudia museli prijať veľké množstvo kurkumínu… Tak sa vlastne zistilo, že ani vysoké denné dávky (8 až 16 gramové dávky boli mierne aktívne) nie sú toxické.
Americký lekár Dr. William LaValley, ktorý má dobré skúsenosti (popri konvenčnej terapii) aj s podpornou liečbou rakoviny kurkumínom, našiel pri hladaní v literatúre spôsob, ako výrazne zvýšiť jeho biologickú dostupnosť. Povedal: „Ide vlastne o veľmi jednoduchý proces. Treba uviesť vodu do bodu varu, v nej rozpustiť obsah kapsuly (ja používam jednu kávovú lyžičku), a variť 10 až 12 minút. Týmto postupom zvýšime množstvo kurkumínu rozpusteného vo vode – z 1 % až na 12 %. To už je významné množstvo kurkumínových molekúl, ktoré sú v biologicky dostupnej a vstrebateľnej forme.“
__________
.
ČO MOŽNO NEVIETE O ZELENINE ...
.
NAJČASTEJŠIA CHOROBA
Ochrana proti chorobám a škodcom má byť preventívna. Dôležité je morenie osiva pred sejbou a dezinfekcia priestorov a náradia. Najčastejšou chorobou pri pestovaní priesad je padanie klíčiacich rastlín. V prípade výskytu obmedzíme zavlažovanie, intenzívne vetráme a priesady ošetríme registrovanými prípravkami. Viac...
RÚŽIČKOVÝ KEL VÁS ZBAVÍ CHRONICKEJ ÚNAVY
Obľúbený je pre jemné ružičky, ktoré získajú ešte lepšiu chuť po miernom premrznutí. Keďže znesú mráz až -17 °C, aj ony môžu zostať na hriadke veľmi dlho bez toho, aby sa znehodnotili. Na prezimovanie v naozaj chladných oblastiach si však vyberajte radšej neskoré a nízke odrody. Viac...
VARIŤ ČI NEVARIŤ ZELENINU?
Variť, či nevariť zeleninu - to je častá polemika medzi ľuďmi, ktorí zo svojej stravy chcú, čo najviac vyťažiť pre svoje telo. Odpoveď nie je jednoduchá, pretože niektoré druhy zeleniny tepelne upravené disponujú vyššou nutričnou hodnotou ako v surovom stave, ale iné druhy tepelnou úpravou strácajú na výživovej hodnote. Viac...
__________
.
Náš tip!
Vyskúšajte čaj z kurkumy so zázvorom. Čaj vám pomôže na trávenie, prečistenie tela, posilenenie imunitného systému a zníženie hladiny cholesterolu.
Budeme potrebovať:
500 ml vody
2 plátky zázvoru
2 lyžičky čerstvo nastrúhanej kurkumy
2 lyžičky medu
2 plátky citrónu
Postup:
Nastrúhajte kurkumu, nakrájajte zázvor a dajte do vody. Pridajte plátky citrónu a vodu priveďte k varu. Nechajte na miernim plameni asi 10 variť. Následne sceďte a keď čaj trocha vychladne pridajte med. Dôkladne zamiešajte a môžete vypiť jednu až dve ľálky denne.
Čítali ste už?
Čo jesť, aby sme boli šťastní?
.